Argentinská letadla i lodě pátrají v Atlantském oceánu po ponorce A.R.A. San Juan, která se ve středu ztratila i s nejméně 44 námořníky na palubě. Informuje o tom CNN.

"Zabrali jsme všechny pozemní komunikační stanice podél argentinského pobřeží, abychom maximálně rozšířili komunikační dosah a podchytili všechny možné frekvence, na nichž ponorka může vysílat," uvedl mluvčí argentinského námořnictva Enrique Balbi.

Malý opeřený pašerák
Vězni v Argentině pašovali drogy pomocí holuba s batůžkem. Stráž ho zastřelila

Pomoc nabídly Argentině také Spojené státy, které jí v sobotu poskytly pro účely pátrání po ponorce svůj speciální námořní letoun P8-A Poseidon. Letoun s jedenadvacetičlennou posádkou sloužil dosud ve středoamerickém Salvadoru, kde ze vzduchu podporoval činnost vojenských hlídek.

Do pátrání po ponorce se zapojil také letoun P-3 Orion amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku, který v Argentině plnil vědecké úkoly. Podle NASA jde o turbovrtulové letadlo schopné dlouhých letů.

Útočník na Manhattanu najel na cyklostezce do lidí
Místo školního srazu masakr. Při útoku na Manhattanu zahynulo pět spolužáků

Ponorka se vracela z dalekého jižního argentinského souostroví Tierra del Fuego na svou domovskou základnu ve městě Mar del Plata, vzdáleném od souostroví stovky kilometrů na severovýchod.

"Posádka ví, že pokud nemůže dlouho navázat kontakt se zemí, má se s ponorkou vynořit na hladinu," uvedl Balbi.