Podle odhadů amerického Geofyzikálního institutu (USGS) se v Arktidě nachází na 90 miliard barelů nevyužité ropy a k tomu ještě třikrát větší množství zemního plynu.

Tento odhad uveřejněný ve středu předkládá vůbec první údaje o ložiscích surovin, která se na nalézají za polárním kruhem.

Podle průzkumu by v arktické oblasti mohlo ležet až 13 procent veškerých zásob neobjevené ropy na světě. Neobjeveného zemního plynu by zde mělo být kolem 30 procent a ložisek s kapalnými podíly zemního plynu kolem 20 procent.

„Předtím než můžeme udělat rozhodnutí ohledně budoucího využívání ropy a plynu a s tím související rozhodnutí o ochraně ohrožených druhů, původních společenství a zdraví naší planety, musíme napřed vědět, co tam je,“ sdělil televizi BBC ředitel USGS Mark Myers.

Ropa nad přírodu?

Těžba ropy a zemního plynu je v Arktidě dosud kvůli ochraně přírody zakázána, ale rostoucí ceny benzínu a ubývání přírodních zdrojů by mohly tento zákaz zvrátit, což by znamenalo hrozbu pro panenskou přírodu polárního kruhu v nebezpečí.

Příkladem upřednostňování produkce ropy na úkor ochrany přírody je návrh amerického prezidenta George Bushe, který nedávno požádal americký Kongres, aby opět povolil těžbu této suroviny v pobřežním šelfu.

K ochraně Arktidy také nepřispívá skutečnost, že její ledový příkrov rychle ustupuje. To láká vrtné společnosti, které doufají, že díky tomu by mohla být v budoucnu doprava vytěžených surovin z oblastí za polárním kruhem mnohem levnější. Od osmdesátých let přišla Arktida vlivem globálního oteplování o zhruba polovinu svého ledu.