Bude kromě jiného umět vypustit do vzduchu více bojových letadel v kratším čase než jeho předchůdci, zapojit do své letky bezpilotní letouny a využívat lasery. „Je to skutečný technologický zázrak," řekl velitel amerických námořních operací admirál Jonathan Greenert.

Slavnostního křtu na velké námořní základně v Norfolku ve státě Virginie se v sobotu zúčastnila dcera někdejšího republikánského prezidenta Susan Fordová Balesová, která rozbila láhev o trup lodi dlouhé přes 300 metrů. Její otec sloužil za druhé světové války na letadlové lodi a byl v čele Spojených států v letech 1974 až 1977, zemřel v roce 2006.

Miliardy dolarů

Někteří zákonodárci kritizují, že náklady na zhotovení lodi se oproti předpokládaným zvýšily o 22 procenta a dosahují 12,8 miliardy dolarů (258,4 miliardy korun). Armáda slibuje, že nová letadlová loď za svou předpokládanou 50letou službu ušetří čtyři miliardy dolarů tím, že bude potřebovat menší posádku než její předchůdci.

Spojené státy si v minulosti stanovily, že budou mít 11 bojeschopných letadlových lodí. Od loňska, kdy vyřadily z provozu USS Enterprise, jich ale mají jen deset.