Ano, plány trochu připomínají ty ze známého katastrofického filmu Armageddon, ve kterém se o záchranu světa snažil Bruce Willis v hlavní roli. Nutno dodat, že v blízké budoucnosti se možná nebude jednat jen o sci-fi. Myšlenky na řešení těchto událostí se totiž zdají být stále aktuálnější. Podle poslední studie, kterou vědci zveřejnili v časopise Acta Astronautica, by následky nárazu 500metrového asteroidu Bennu v roce 2135 mohly být hrozivé.

Množí se také obavy, že by náraz mohl veškerý život na Zemi zcela zničit. NASA tak pracuje na ambiciózním plánu, do kterého zapojila astrofyziky i Správní úřad pro národní jadernou bezpečnost (NNSA). Společně prý pracují na projektu s názvem Hammer (Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response).

Jeho cílem by mělo zkonstruování vesmírného plavidla o hmotnosti téměř devět tun, které by mohlo nalétnout přímo do asteroidu a vychýlit jej z dráhy. Další možností je také odpálení náloží použitím nukleární zbraně.

Brent W. Barbee, letecký inženýr NASA, který na projektu pracuje, trvá na tom, že všechno je zatím jen velmi teoretické. Stejně jako hrozba nárazu asteroidu na Zem. Pravděpodobnost, že narazí je totiž 1 ku 2700, což je v tomto kontextu sice nepříjemně vysoká pravděpodobnost, ale stále vyšší pravděpodobnost prý podle vědců je, že asteroid narazí do Venuše.

Jako vůbec nejpravděpodobnější je však zatím vedena verze, že skončí nárazem do Slunce. Existuje i možnost, že po přiblížení k Jupiteru bude asteroid odhozen mimo sluneční soustavu. „Realistické řešení je použití vesmírné lodi sloužící pro kinetický náraz nebo nukleární výbuch, který by daný objekt vychýlil,” tvrdí ve studii.

Vědci se také chystají svá zjištění prezentovat na květnové konferenci v Japonsku.

Podle Barbeeho může mít dopad asteroidu sice nedozírné následky, avšak stejný osud jako dinosaurům by lidstvu přinést neměl – nemá totiž dostatečnou velikost. I tak jsou tyto studie a výzkumy velmi důležité. "Pracujeme na těchto projektech právě z toho důvodu, abychom se na nebezpečné situace připravili a mohli na ně jednou reagovat,“ řekl Barbee.

Asteroid Bennu je pro vědce také dobrou příležitostí otestovat různé teorie. Výhodou je jeho téměř pravidelný kulatý tvar, díky kterému se vědcům lépe tvoří výpočty. Odborníci planetku také sledují dalekohledy a mohou zkoumat dopad její gravitace na ostatní předměty.

Planetka Bennu byla objevena 11. září 1999 v rámci projektu Linear a je zařazena na seznam možných hrozeb v podobě možného dopadu na Zemi, což je i jeden z důvodů proč je tato planetka cílem vědecké mise Osiris-Rex.

Start mise se uskutečnil 8. září 2016 a během této mise má být planetka zmapována a z jejího povrchu mají být odebrány vzorky. Ty mohou podle vědců přispět k objasnění vniku života na Zemi a zjistit, jak vypadal náš sluneční systém na začátku.

„Osiris-Rex ztělesňuje celý náš cíl – inovovat, objevovat, zkoumat a inspirovat,“ řekl již dříve Geoff Yoder z NASA k letu „proti proudu času“, během něhož sonda urazí tam a zpět 6,5 miliardy kilometrů. K Zemi by se měla vrátit v roce 2023.