Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zdůrazňuje, že srážka asteroidu se Zemí ani s Měsícem nehrozí.

„Je to poprvé od roku 1976, co takhle velký předmět proletí tak blízko země. Nabízí nám to skvělou – a vzácnou – příležitost takto studovat těleso, které je blízko Země,“ uvedl astronom Scott Fisher. „Budeme schopni pozorovat detaily na jeho povrchu velké jen 15 stop (4,5 metru),“ doplnil.

Asteroid 2005 YU55 bude dobře pozorovatelný ze severní polokoule. Astronomové ale upozorňují, že těleso, které je černější než uhlí, nebude viditelné pouhým okem a i amatérští pozorovatelé budou potřebovat dalekohled. Vědci také uvedli, že asteroid se kolem Země prožene příliš rychle, než aby ho mohl studovat Hubbleův vesmírný teleskop – těleso poletí rychlostí 50.000 kilometrů za hodinu.

Astronomové předpokládají, že se 2005 YU55 k Zemi pravidelně vrací. Kvůli gravitačním vlivům planet, které mění jeho dráhu, ale není možné přesně určit, jaká byla v minulosti jeho dráha. Odborníci ale propočítali pohyb asteroidu pro příštích 100 let a zjistili, že během té doby nebude představovat nebezpečí pro Zemi ani pro Měsíc.

NASA sleduje přes 8000 vesmírných těles, které se na své dráze mohou přiblížit k Zemi. Mezi nimi je i 830 asteroidů s průměrem větším než jeden kilometr. Žádný z nich ale nepředstavuje v dohledné budoucnosti pro naši planetu nebezpečí.