Ačkoliv americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve svých scénářích nezapomíná ani na tuto eventualitu, mnohem realističtější odvrácení hrozby z vesmíru předpokládá vychýlení dráhy nebeského tělesa.

Zbytky zničeného asteroidu zamořené jaderným výbuchem by totiž mohly proletět zemskou atmosférou a způsobit katastrofu. Daný problém vyvstal znovu koncem minulého roku, kdy astronomové přišli na stopu asteroidu, jenž se rychlostí 50 tisíc kilometrů v hodině blíží k Marsu.

Pravděpodobnost střetu s rudou planetou NASA krátce po Novém roce znovu korigovala s tím, že činí 1:28. To je již poměrně vysoké riziko.

Od průměru padesát metrů

Astronomové odhadují, že v současnosti se v blízkém vesmíru pohybuje na tři sta tisíc asteroidů o průměru mezi padesáti a sto metry. Tělesa této velikosti již mohou znamenat pro zeměkouli nebezpečí. Dráhy pěti tisíc z nich jsou známy. „Existují v zásadě dvě možnosti, jak zabránit střetu se Zemí. První je vychýlení dráhy asteroidu, druhá jeho zničení,“ řekl v rozhovoru pro internetovou verzi týdeníku Der Spiegel Christian Gritzner z Německého střediska pro letectví a kosmonautiku v Bonnu. Také on pozorně sleduje dráhu asteroidu 2007 WD5, který by koncem ledna měl proletět kolem Marsu.

I když se těleso s planetou nesrazí, poskytne vesmírný manévr astronomům důležité poznatky pro dva projekty naplánované pro nejbližší období. Evropská vesmírná agentura (ESA) se totiž chystá vyslat hned ke dvěma asteroidům sondy, které se je mají pokusit vychýlit z dráhy. Při obou misích se počítá s tím, že se sonda s vesmírným tělesem skutečně srazí – s velmi nejistým výsledkem.

Celý projekt má příznačné jméno: Don Quijote.