Speciální prostředky pro astmatiky na ochranu před alergeny jsou zcela zbytečné a spíše než cokoli jiného představují ztrátu peněz.

Mezinárodní lékařské fórum Cochrane Collaboration zveřejnilo výsledky testů vybavení určeného k eliminaci nebezpečných roztočů, z nichž vyplývá překvapivé zjištění.

Rozmanitéchrániče na matrace, přístroje na čištění vzduchu nebo specializované vakuovévysavače jsou v boji proti roztočům, miniaturním pavoukovcům, kteří u astmatiků vyvolávají alergické reakce, zcela neefektivní a neplní svůj účel.

„Množství alergenů je ve většině domácností tak vysoké, že to, co zbude po použití všech dostupných ochranných prostředků, stále stačí k tomu, aby vyvolávalo astmatické záchvaty,“ citovala britská BBC vedoucího skupiny výzkumníků doktora Petera Gotzscheho.

Asistentka vedoucího výzkumu britské charitativní společnosti Asthma UK Leanne Male však přesto doporučuje astmatikům snažit se zbavovat prachu plného roztočů, a to i bez použití zvláštních prostředků.

Nejlepším řešením je podle ní odstranit z postele nemocného veškeré „sběrače prachu“, jako jsou plyšové hračky, a prát jeho bavlněné povlečení v pračce nastavené na vysokou teplotu.