Společnost AstraZeneca v pondělí oznámila výsledky dlouho očekávané rozsáhlé studie provedené v USA, Peru a Chile, podle níž má její vakcína vyvinutá ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou 79 procentní účinnost při předcházení symptomatickému průběhu covidu-19. Údajně rovněž zabírá ze sta procent proti těžkým či smrtelným formám covidu-19 a nepřináší zvýšené riziko tvorby krevních sraženin.

Nezávislá komise, která na průběh testů v USA dohlíží, však dnes podle NIAID "vyjádřila obavy, že AstraZeneca (do výsledku) zahrnula zastaralé informace z testů, které mohly poskytnout neúplný pohled" na data týkající se účinnosti. "Vyzýváme společnost (AstraZeneca), aby spolupracovala s odbornou komisí na zhodnocení dat o účinnosti a zajistila tak, aby byla co nejrychleji zveřejněna co nejpřesnější a nejnovější data o účinnosti (vakcíny)," uvedl ve vyjádření NIAID.

Očkovací centrum v Luhačovicích
Přibylo 8167 nakažených. Aspoň jednu dávku vakcíny dostalo přes milion lidí

Činnost odborného panelu zastřešuje NIAID, jehož šéfem je epidemiolog a hlavní zdravotnický poradce prezidenta Joea Bidena Anthony Fauci. Ten dnes prohlásil, že vakcína společnosti AstraZeneca je pravděpodobně velmi dobrá, ale že odbornou komisi znepokojila některá data, která výrobce zveřejnil ve svém tiskovém prohlášení. Některá z nich totiž podle něj byla zavádějící. Dodal rovněž, že regulátor FDA bude vakcínu posuzovat nezávisle a ne čistě podle údajů poskytnutých firmou.

AstraZeneca v dnešním vyjádření uvedla, že data o účinnosti vakcíny zveřejněná v pondělí vyvozovala z údajů, která sesbírala nejpozději 17. února s tím, že se z nich vyplývající závěry shodují s celkovým vyzněním klinických testů. Zavázala se okamžitě zahájit spolupráci s odbornou komisí, které do 48 hodin dodá nejnovější data a jejich analýzu.

Přešlapy při komunikaci 

USA vývoj vakcíny firmy AstraZeneca významně finančně podpořily a řada expertů předpokládala, že by se mohlo jednat o jednu z prvních a poměrně levných vakcín, které získají povolení k nasazení ve Spojených státech. Vakcínu však doprovází již od začátku testů různé pochyby, jež se týkají její účinnosti, dávkování či možných vedlejších účinků.

AstraZeneca podle médií rovněž učinila několik přešlapů při komunikaci s americkými regulátory, kvůli čemuž musela loni na podzim na sedm týdnů pozastavit svoje klinické testy. Jejich bedlivě očekávaný výsledek zveřejnila v pondělí, po dnešním sdělení NIAID by však její snaha o schválení očkovací látky americkým lékovým regulačním úřadem FDA mohla nabrat další zpoždění, soudí tiskové agentury.

Očkování proti koronaviru je největší nadějí na zvládnutí pandemie
Boj o vakcíny proti covidu: AstraZeneca leží ladem, Sputnik vítězí

Podle analytika banky Citibank osloveného agenturou AP je podobné veřejné vyjádření pochybností o datech velké farmaceutické společnosti velmi neobvyklé a je znamením výrazných třenic mezi členy odborného panelu a firmou AstraZeneca.

Mimořádné nasazení této vakcíny schválilo už přes 70 států, několik zejména evropských však krátce přestalo látkou očkovat kvůli obavám z údajných vážných vedlejších účinků. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) pak nicméně oznámila, že látku považuje za bezpečnou, načež se očkování v evropských zemích znovu rozběhlo. Injekci látky od společnosti AstraZeneca si následně nechala dát řada politických lídrů ve snaze posílit důvěru vůči vakcíně u veřejnosti.