Takový je výsledek vyšetřování, kterým NASA reagoval na měsíc starou zprávu časopisu Aviation Week & Space Technology, podle nějž astronauti pod vlivem alkoholu nastoupili cestu do vesmíru nejméně dvakrát.

Týdeník se odvolává na nezávislou skupinu odborníků zkoumající zdraví kosmonautů, kteří prý zjistili "velké požívání alkoholu" před startem. Zjištění této skupiny ale vyšetřování NASA nepotvrdilo, uvedla dnes agentura Reuters.

"Nebylo možné prokázat ani jeden případ, při němž by astronaut byl pod vlivem alkoholu v den startu, ani žádný případ, kdy by letový manažer, člen posádky či lékař nebrali v potaz doporučení, že astronaut je neschopen letu," uvedl Bryan O'Connor, šéf oddělení NASA pro bezpečnost misí.

Skupina odborníků, jež měla prověřit zdraví astronautů, vznikla poté, co policie v únoru zatkla bývalou astronautku Lisu Nowakovou, která zaútočila pepřovým sprejem na svou rivalku v lásce. Obviněna byla z pokusu o únos, ublížení na těle a loupeže. Nowaková, kterou Úřad pro letectví a vesmír krátce poté propustil, tvrdí, že je nevinná.