Bývalá argentinská prezidentka a současná viceprezidentka, která je nyní uprostřed soudního procesu kvůli údajné korupci, se právě vracela ze soudního líčení. Ve chvíli, kdy devětašedesátiletá politička vystupovala z auta před svým domem ve čtvrti Recoleta v Buenos Aires, k ní z davu přikročil pětatřicetiletý Brazilec s pistolí v ruce.

Jak ukazují záběry z místa, muži se podařilo hlaveň zbraně dostat jen několik centimetrů od obličeje Fernandez Kirchnerové, tehdy se pokusil vystřelit. Zbraň se ale zasekla a výstřel nevyšel. Závada zřejmě viceprezidentce zachránila život. „Muž na ni namířil střelnou zbraň a stiskl spoušť. Pistole byla nabitá pěti kulkami, ale nevystřelila,“ popsal po útoku prezident země Alberto Fernández.

Podle dalších záběrů zveřejněných na sociálních sítích je zřejmé, že se lidé v davu následně pokoušeli političku před útočníkem skrýt vlastními těly.

Při incidentu Fernandez Kirchnerová neutrpěla žádné poranění. Podezřelého vzápětí přemohla ochranka. Zbraň se podle agentury Reuters našla několik metrů od místa činu.

Střelce policie odvezla do vazby. Motiv útoku zatím není jasný.

Nejhorší útok od roku 1983

Prezident země atentát jednoznačně odsoudil a prohlásil, že šlo o jeden z nejvážnějších incidentů od návratu Argentiny k demokracii v roce 1983. „Můžeme mít mezi sebou hluboké neshody, není zde ale místo pro nenávistné projevy, protože plodí násilí a násilí nemůže koexistovat s demokracií,“ prohlásil Fernandez.

Na pátek pak prezident vyhlásil státní svátek, aby Argentincům „umožnil vyjádřit se k obraně života, demokracie a také vyjádřit solidaritu s viceprezidentkou“.

Tecuja Jamagami (dole) je zatýkán po atentátu na bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho
Atentátník na Abeho se pokusil sestrojit bombu. Policie u něj našla další zbraně

Incident důrazně odsoudil také argentinský ministr hospodářství Sergio Massa. „Když nenávist a násilí převládnou nad debatou, společnost je zničena,“ napsal na svůj twitterový účet.

Před domovem političky se od minulého týdne pravidelně shromažďují stovky jejích příznivců. Vyjadřují jí tak podporu v probíhajícím korupčním procesu. Fernandez Kirchnerovou žalobce viní z podvodného zadávání veřejných zakázek na stavební práce její pevnosti v Patagonii. Mělo k nim docházet mezi lety 2007 a 2015, kdy byla prezidentkou Argentiny.

V případě odsouzení političce hrozí 12 let vězení. Očekává se, že proces potrvá několik měsíců.