Trepovová přitom podle ruských vyšetřovatelů plnila úkol zadaný lidmi působícími z Ukrajiny, stojí také v oznámení ruského vyšetřovacího výboru. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová už v neděli z atentátu obvinila Kyjev. V pondělí pak ruský protiteroristický výbor (NAK) uvedl, že atentát na ruského blogera v Petrohradu naplánovaly ukrajinské rozvědky v součinnosti se spolupracovníky vězněného ruského opozičního představitele Alexeje Navalného. Spolupracovníci Navalného toto obvinění odmítli.

Moskevský soud se rozhodl vyhovět žádosti vyšetřovatelů a uvalil na Trepovovou vazbu, která potrvá do 2. června, uvedla ruská agentura TASS.

Zavražděný bloger Vladlen Tatarskij
Kdo byl Vladlen Tatarskij: Bloger s temnou minulostí, kterého toleroval i Putin

Americký Institut pro studium války (ISW) se naopak přiklonil k verzi, že atentát na Tatarského je součástí širší eskalace vnitřních konfliktů v Rusku týkajících se Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) žoldnéřské skupiny a jejího šéfa Jevgenije Prigožina. Také poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak označil smrt Tatarského za výsledek vnitřních bojů a rivality mezi různými skupinami v Rusku.

Petrohradský server Fontanka napsal, že má k dispozici podrobnosti z výslechu Trepovové. Žena u něj údajně uvedla, že byla navedena k předání sošky poté, co se seznámila s ukrajinským aktivistou přes komunikační platformu Telegram. Na Telegramu jí aktivisté slíbili, že dostane možnost pracovat v jednom z médií v Kyjevě, když jako test splní několik úkolů. Předání sošky mělo být jedno z nich.

K útoku se přihlásili ruští odbojáři

K odpovědnosti za výbuch v Petrohradu, při kterém zahynul Tatarskij, se na sociálních sítích a také prostřednictvím bývalého ruského poslance Ilji Ponomarjova, žijícího v ukrajinském exilu, přihlásili údajní ruští odbojáři z „Národní republikánské armády“.

Ruští vyšetřovatelé na místě výbuchu v petrohradské kavárně, 2. dubna 2023
Smrt blogera Tatarského: Do atentátu se zapojili lidé od Navalného, tvrdí Moskva

Skupina se stejným jménem loni v srpnu přijala odpovědnost také za smrt Darji Duginové, dcery nacionalistického ideologa Alexandra Dugina. Ovšem až do té doby se žádná zmínka o této organizaci na internetu nevyskytovala a Ponomarjov nedokázal nabídnout žádný důkaz, že čin skutečně byl dílem takové skupiny, poznamenal zpravodajský server Meduza, působící z lotyšského exilu.