Indonésanka Siti Aisyahová a Vietnamka Doan Thi Huongová, které byly jako jediné zadrženy krátce po činu, stříkly podle obžaloby Kim Čong-namovi do obličeje nervový plyn. Dalším čtyřem Severokorejcům se podle vyšetřovatelů podařilo ještě ten den uprchnout ze země.

Obě ženy se hájí tím, že byly podvedeny severokorejskými agenty a domnívali se, že se jedná o vtip do televizního pořadu se skrytou kamerou. Zatímco Aisyahová je masérkou, Doan sama sebe označuje za herečku. 

Soudce Azmi Ariffin argumenty údajných atentátnic odmítl s tím, že během šestiměsíčního soudního řízení byl předložen dostatek důkazů, ze kterých vyplývá, že dvojice žen a čtyři severokorejští podezřelí byli součástí dobře plánovaného spiknutí, které se systémově připravovalo na zabití Kima.

Podle soudce však přesto neexistují dostatečné důkazy, že by se jednalo o politickou vraždu. Nevyloučil však, že by se mohly objevit v průběhu procesu.

Malajští oficiální představitelé nikdy Severní Koreu oficiálně neobvinili. Argumentovali tím, že nechtějí, aby byl soud zpolitizován. Právníci obou žen nicméně argumentují, že byly pouhými pěšáky v politické hře, která je jasně spojená se severokorejským velvyslanectvím v Malajsii.

Černá ovce rodiny

Kim Čong-nam, který zemřel v nemocnici dvě hodiny po útoku, měl s Kim Čong-unem společného otce, bývalého prezidenta Kim Čong-ila. Matky měli ale rozdílné. Byl považován za černou ovci rodiny a dlouhodobě žil mimo KLDR, především na Macau, pevninské Číně a Singapuru. I když byl starší, vlády se chopil jeho bratr.

V minulosti se několikrát vyjádřil kriticky na adresu vládnoucí dynastie. V roce 2012 prohlásil, že jeho mladšímu bratrovi chybí schopnosti potřebné pro výkon prezidentské funkce.