"Sto tři roky trvající tajemství ponorky a její pětatřicetičlenné posádky bylo odhaleno po dvoudenním hledání," uvedla australská ministryně obrany Marise Payneová. Pátrání po ponorce začalo minulý týden u skupiny ostrovů Vévody z Yorku poblíž města Rabaul. Vrak objevilo v třísetmetrové hloubce nizozemské pátrací plavidlo. Uvedla to agentura DPA.

Kůň, který si "zahrál" v hollywoodském velkofilmu Troja z roku 2004, dnes stojí v tureckém městě Canakkale.
Jak vypadal bájný Trojský kůň? S koněm neměl nic společného, tvrdí vědci

Šlo už o třetí pokus nalézt ponorku od jejího zmizení. Vrak zůstane zachován na svém místě jako válečný hrob. Přesnou polohu ponorky Austrálie nezveřejní, aby zabránila jejímu vyrabování. 

"Jde o jeden z nejvýznamnějších objevů australské námořní historie," uvedla Payneová, podle níž představoval osud ponorky nejstarší australské námořní tajemství vůbec.

Příběh AE1 je skutečně do určité míry mysteriózní. Ponorka se krátce po vypuknutí první světové války zúčastnila vojenské operace, která měla za cíl obsadit německé kolonie v Papue-Nové Guineji a v jižním Tichomoří. Operace začala 13. září 1914.

Coventry
Příštím britským městem kultury bude Coventry. Město, jež nemělo přežít válku

Dne 14. září plula ponorka po hladině v doprovodu australského torpédoborce Parramatta, přičemž se obě plavidla dostala do mlhy. Zhruba v půl jedné odpoledne se ponorka ztratila námořníkům na torpédoborci z očí. Nebyly slyšet žádné výbuchy, na hladině se neobjevila žádná stopa oleje a nikde v oblasti nebyly zaznamenány ani německé lodi. Přesto ponorka zmizela a ani přes několikadenní hledání se už po ní neobjevila žádná stopa. 

Podle Paynové by mohlo nalezení vraku pomoci objasnit důvod, proč se potopila s celou posádkou.