Válka znepřátelených motorkářských gangů podle australských úřadů přináší čím dál větší množství násilností do ulic, včetně pumových útoků, přestřelek a pouličních rvaček. Motorkáři prý jsou také stále častěji zapojeni do obchodování s drogami a dalších zločineckých aktivit. Úřady vyjádřily obavy, že tento vývoj může mít negativní dopady na turistický ruch v oblasti.

Stát Queensland plánuje, že v rámci údajně nejtvrdších zákonů proti motorkářským gangům na světě otevře pro odsouzené motorkáře poblíž města Brisbane speciální káznici, kde budou vězni zavřeni 23 hodin denně v celách. Zadržovaní nebudou mít přístup k televizi či k posilovně a budou pravidelně prohledáváni a podrobováni drogovým zkouškám.

Členové motorkářských gangů v Queenslandu budou mít na základě nových zákonů rovněž zakázáno vlastnit tetovací salony a na veřejných místech nebudou mít dovoleno nosit své typické emblémy. Další státy se chystají deportovat zahraniční příslušníky gangů, kteří přijeli do Austrálie připojit se k bojujícím stranám.

Vláda Tonyho Abbotta slíbila místním úřadům federální podporu a do státu Viktorie byla povolána armáda na pomoc při zatýkání násilných členů gangů. Queenslandské tažení proti motorkářům vyvolalo znepokojení, že by se místní parlament, který má zmíněná opatření definitivně schválit, mohl stát terčem odvetného útoku. Proto byly jeho brány uzamčeny a veřejné prohlídky budovy zrušeny.

Drastická opatření kritizovaly organizace prosazující občanské svobody, podle nichž se jedná o „taktiku šoku a zastrašování", kterou poslanci předem neprodiskutovali s nikým vyjma policie, uvedl server BBC News.