Požáry na australském východním pobřeží připravily v posledních týdnech o život již 25 lidí. Ve státě Nový Jižní Wales nadále hoří 130 požárů, z nichž padesátka není pod kontrolou, a ve státě Viktorie dalších 40. Podle agentury Reuters plameny sežehly již 2000 domů a více než 10,3 milionu hektarů porostu. Pojistné nároky v důsledku katastrofálních požárů dosáhly 700 milionů australských dolarů (10,9 miliardy Kč), napsala agentura AP. Léto na jižní polokouli přitom ještě zdaleka nedosáhlo vrcholu.

Na západě Austrálie nicméně první letošní tropický cyklon přinesl v pondělí večer silný vichr a hustý liják, což přivítali i obyvatelé na opačném - východním - konci kontinentu. "Je to signál monzunové aktivity, která by mohla přerušit stávající vedra," řekl představitel hasičského sboru ve státě Nový Jižní Wales Shane Fitzsimmons. Také na jihovýchodě Austrálie v pondělí pršelo, i když jen lehce.

V metropoli státu Nový Jižní Wales Sydney se dnes konal pohřeb jednoho ze dvou hasičů, kteří zahynuli 19. prosince při dopravní nehodě, když jeli likvidovat požár nedaleko Sydney. Média zveřejnila dojemné fotografie hasičovy malé dcery, která kráčela před otcovou rakví v bílých šatech a v jeho helmě. Na hrudníku měla připnutou medaili, kterou otec posmrtně za zásluhy dostal.

Hold tradičním maorským tancem 

Účastníci pohřbu také vzdali zemřelému 36letému hasiči před kostelem hold tradičním maorským tancem haka, který ve světě proslavila zejména novozélandská ragbyová reprezentace. Jeho funkcí není pouze zastrašení protivníka, ale pro původní obyvatele sloužil i jako prostředek truchlení.

Na pohřeb přišel i australský premiér Scott Morrison, proti němuž obrací hněv řada Australanů vyčerpaných několikaměsíčními požáry. Lidé premiérovi vyčítají, že v době, kdy vlna veder a požáry vrcholily, byl s rodinou na Havaji na dovolené. Mnozí také kritizují Morrisonovu vládu kvůli neochotě reagovat na klimatické změny, které podle expertů k vleklým suchům a vedrům mohly v Austrálii přispět. Reakce vlády na požáry byla také podle postižených pomalá a nekoordinovaná.

"Plány pro případ katastrofy měly být připraveny předem a neměly se vytvářet v době, kdy už byl vyhlášen stav nouze a všichni prchali. Komunikace mohla být lepší. Od různých lidí jsme slyšeli různé věci," postěžovali si Helena Wongová a její partner Justin Kam, kteří přišli o domov, když se oheň minulý měsíc prohnal městem Balmoral jižně od Sydney.