V první pětce jsou severské země Švédsko, Kanada, Norsko a také Švýcarsko. Spojené státy jsou šesté, Británie desátá, Německo 17. a Francie 18. Česko skončilo 22. za Japonskem, Slovensko 26. za Polskem, ale před Jižní Koreou. Na chvostu sledovaných zemí je Turecko, zatímco Rusko je páté odspoda.

Austrálie si udržela prvenství vzhledem k celkové síle svého hospodářství, které těží ze světového zájmu o její nerostné bohatství. 73 procent obyvatelstva ve věku od 15 do 64 let má zaměstnání, průměrná délka života dosahuje 82 let. V ČR je to 66 procent a skoro 78 let, na Slovensku 59 procent a 76 let.

„Austrálie si vede výjimečně dobře v zajišťování blahobytu, o čemž svědčí skutečnost, že se řadí mezi vedoucí země ve velkém počtu kritérií v indexu kvality života," uvádí OECD na svých internetových stránkách.

Podle organizace je Česko nadprůměrné ve školství a v oblasti bezpečnosti, průměrné v životním prostředí, ale v ostatních kritériích zaostává. Předhání Slovensko ve většině kritérií kromě životního prostřední, množství volného času, bezpečnosti a společenského života.

V České republice činí roční příjem průměrné domácnosti téměř 17.000 dolarů (340.000 Kč), což je pod průměrem OECD, který činí 23.000 dolarů (462.000 Kč). Na Slovensku je to 16.700 dolarů (335.500 Kč).

V čele žebříčku příjmů jsou Spojené státy s 38.000 dolary (763.000 Kč). Tady ale OECD upozorňuje na obrovské rozdíly, kdy 20 procent nejbohatších bere osmkrát více než 20 procent nejchudších. USA jsou také hluboko pod průměrem co do času stráveného v práci na úkor aktivit ve volném čase, kdy jsou spolu s Austrálií za Polskem a ČR.

Zatímco USA jsou na prvním místě i co do kvality bydlení, Švýcaři a Norové vedou v obecné spojenosti se životem, což je proložené i uspokojením ze zaměstnání. V poměru pracovního nasazení a volného času jsou na tom nejlépe Dánové a pak Nizozemci a Norové. Nejbezpečnější je tradičně Japonsko a Kanada s překvapivě třetím Polskem. Nejlepšímu zdraví a zdravotní péči se těší na Novém Zélandu, dále v Austrálii a ve Švýcarsku. Nejlepší vzdělávací systém mají ve Finsku, které je ale obecně až na 12. místě, dále v Japonsku a Švédsku, které je naopak první v životním prostředí, kde následují Británie, Norsko a Island.

Žebříček indexu kvality života podle OECD (vybrané země):

Austrálie
Švédsko
Kanada
Norsko
Švýcarsko
USA
Dánsko
Nizozemsko
Island
Británie
Nový Zéland
Finsko

21. Japonsko
22. Česko
23. Itálie
24. Izrael
25. Polsko
26. Slovensko
27. Jižní Korea
28. Portugalsko
29. Maďarsko
30. Řecko

Zdroj: OECD