Místopředseda australské vlády Warren Truss dnes upozornil, že předměty se už mohly potopit, protože satelity je zachytily před pěti dny. „To, co bylo tak dlouho na hladině, tam už možná není. Mohlo se to potopit a klesnout ke dnu," zmírňoval naděje Truss před novináři v Perthu.

Pátrání se dnes za lepší viditelnosti než ve čtvrtek zúčastnila letadla z Austrálie, Nového Zélandu i z USA. Pokračovat budou o víkendu, kdy se k nim mají připojit letadla z Číny a Japonska. Dnešní pátrání trvalo asi deset hodin.

Očekávání, že by nalezení a identifikace předmětů mohla odpovědět na otázky kolem pohřešovaného letadla, snižoval i malajsijský ministr dopravy Hishammuddin Hussein. Novinářům řekl, že dostává pravidelné informace z pátrání, ale zatím nic nepotvrzuje domněnku, že jde o trosky hledaného letadla.

Jedna z nejodlehlejších částí zeměkoule

Vyšetřovatelé uvedli, že předměty objevené v jedné z nejodlehlejších částí zeměkoule, jsou „důvěryhodným vodítkem" – ale ničím víc. „Je to to nejnedostupnější místo, jaké si na Zemi můžete představit, ale jestli tam něco je, pak to najdeme," řekl Abbott novinářům na Papui-Nové Guinei, kde je na návštěvě. „Dlužíme to rodinám těch, kdo byli na palubě," dodal.

Vyšetřovatelé mají podezření, že letadlo, které 8. března krátce po půlnoci místního času (v pátek večer SEČ) odstartovalo z Kuala Lumpuru do Pekingu, bylo úmyslně odkloněno tisíce kilometrů od své plánované trasy. Soustřeďují se především na teorie únosu či sabotáže, ale nevyloučili ani technické problémy.

Podle zdroje blízkého pátrání, na který se odvolává agentura Reuters, může trvat „několik dní", než se podaří zjistit, zda objekty zaznamenané satelitem pocházejí z pohřešovaného letounu. Ve čtvrtek pátrání zkomplikoval silný vítr, oblačnost a déšť a ani dnes nebylo počasí nejlepší.

Přelety stojí víc času než samotné pátrání

Pátrání ztěžuje také odlehlost samotné oblasti, kde by se možné části letadla mohly nacházet. Letadlům trvá čtyři hodiny, než doletí na určené místo, a při přeletech tak stráví víc času než samotným pátráním.