Austrálie se tak připojila k USA, Izraeli, České republice, Polsku, Rakousku a Maďarsku, kteří již dříve oznámili, že globální pakt OSN o migraci rovněž odmítají.

Ilustrační foto.
Česko se nepřipojí ke globálnímu paktu o migraci, rozhodla vláda

„Globální dohoda o migraci by mohla ohrozit australské zájmy,“ řekl Morrison rozhlasové stanici 2GB Radio. „Nerozlišuje mezi těmi, kteří vstoupí do Austrálie nelegálně, a těmi, kteří přijdou s požehnáním úřadů,“ dodal.

Austrálie uplatňuje proti migrantům tvrdý postup. Australské námořnictvo brání lodím s migranty dostat se k australským břehům a vrací je zpět. Pokud se to žadatelům o azyl přesto podaří, nesmějí se v Austrálii usadit a jsou převezeni do dvou záchytných center na odlehlých tichomořských ostrovech. Zde jsou drženi, dokud je nepřijme jiná země nebo se nerozhodnou vrátit domů. 

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó
Maďarsko opustí jednání o migračním paktu OSN

Tyto tábory jsou široce kritizovány OSN i lidskoprávními organizacemi. „Austrálie je učebnicovým příkladem toho, jak nezacházet s migranty, “ uvedla Elaine Pearsonová, ředitelka australské pobočky nevládní organizace Human Rights Watch.

Migranti jako součást předvolební kampaně

Australské odmítnutí globálního paktu OSN o migraci je posledním krokem k dalšímu zpřísnění migrační politiky. Ta bude pravděpodobně ústředním prvkem Morrisonovy kampaně před parlamentními volbami, které se musí konat do května příštího roku. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že jeho konzervativní vládě hrozí porážka.

Migranti na trase přes Středozemní moře, ilustrační foto
Členové OSN se dohodli. Přijali první globální pakt o migraci

Austrálie v současnosti přijímá maximálně 190 tisíc nově příchozích migrantů za rok. Morrison však tento týden oznámil, že jeho vláda hodlá tento tento limit snížit. Pondělní průzkum veřejného mínění Fairfax-Ipsos přitom ukázal, že s tímto krokem by souhlasilo si 45 procent australských voličů. Něco málo přes 20 procent chce naopak přijmout více migrantů.

Kritici tohoto rozhodnutí se domnívají, že by omezení migrace mohlo vést k nedostatku pracovních sil. Australský guvernér centrální banky v srpnu uvedl, že příliv nových obyvatel pomohl podpořit silný hospodářský růst.

Japonský premiér Šinzó Abe a jeho australský protějšek  Scott Morrison pokládají věnce u památníku obětí japonského bombardování v australském Darwinu.
Usmíření po 76 letech. Japonský premiér uctil oběti bombardování