„Utíká před drsnou situací doma, před domluvenou svatbou. Navíc kritizuje islám, což je v Saúdské Arábii trestné. Má vízum, má platné australské turistické vízum, ale nemá cestovní dokumenty,“ uvedla australská senátorka Sarah Hanson-Youngová.

Již včera večer opustila Kunúnová za doprovodu několika zástupců UNHCR hotelový pokoj v tranzitní zóně bangkockého letiště, kde se dříve zabarikádovala.

Rahaf Kunúnová
Pokud mě deportujete, zabijí mě. Saúdská dívka se zabarikádovala na letišti

„Teď je na území thajského království a nikdo – ani žádná ambasáda – ji nemůže nutit kamkoli jet. Budeme ji chránit, jak nejlépe umíme. Utekla z problémů a vyhledala naši pomoc. My jsme země úsměvů a nepošleme nikoho na smrt,“ uvedl posléze vysoký důstojník thajského imigračního úřadu Suračate Hakparn.

Kunúnová zatím zůstává v Thajsku v péči Úřadu pro uprchlíky OSN, který nyní prověří, zda je její verze příběhu pravdivá. Nyní rozhodují také o tom, zda dovolí otci, aby se s dívkou setkal.

Přiletěl i otec

Sama Kunúnová totiž na twitteru napsala, že do Bangkoku přiletěl její otec, což jí „velmi znepokojilo a vystrašilo“. Dodala však, že se pod ochranou UNHCR cítí bezpečně, k čemuž přispěla i skutečnost, že jí úřady konečně vrátily cestovní doklady.

Představitelé Saúdské Arábie i Thajska však hovoří o tom, že jde především o rodinnou záležitost. Očekávají tak, že si případ vyřeší dívka se svou rodinou sama. Arábie proto nebude Thajsko žádat o vydání mladé ženy do vlasti. „Došli jsme k závěru, že obě země to celé považují za rodinnou záležitost a případ domácího násilí. Rodina si spolu musí navzájem promluvit,“ vyzval Surachet Hapkal z thajské imigrační policie. 

Zabarikádována v hotelovém pokoji

Osmnáctiletou Saúdku zadrželi v sobotu večer na bangkockém letišti Suvarnabhumi zástupci saúdskoarabských a kuvajtských úřadů a násilím jí odebrali pas.

Kunúnová se ale následně zabarikádovala v hotelovém pokoji v tranzitní zóně zmíněného letiště a prostřednictvím sociálních sítí zveřejňovala zoufalé prosby o pomoc. Usilovala rovněž o schůzku se zástupci UNHCR.

Ilustrační foto
Ozbrojený muž zaútočil na čínské školáky. Nejméně dvacet jich zranil

Podle svých vlastních slov je dívka obětí fyzického a psychického týrání ze strany mužských členů své rodiny. Ti jí v současnosti údajně vyhrožují smrtí. Zřekla se totiž islámu a odmítla se provdat za vybraného muže. Do Thajska se jí podařilo uprchnout během dovolené, které společně se svou rodinou trávila v Kuvajtu.

Jak již dříve upozornila BBC, případ Kunúnové dává vzpomenout na osud jiné Saúdky, 24leté Diny Ali Laslumové. Ta v dubnu 2017 utíkala před tyranií panující v Saúdské Arábii. Její cesta za svobodou však skončila na letišti v Manile, kde ji úřady zadržely, sebraly jí pas a poslali ji zpět. Bližší informace o jejím dalším osudu nejsou známy.

Kevin Spacey přichází k soudu, který projednává jeho obvinění ze sexuálního obtěžování osmnáctiletého mladíka.
Kevin Spacey stanul před soudem. Za obtěžování chlapce mu hrozí pět let