V boji s ohněm zahynuli mimo jiné otec a syn, kteří se rozhodli bránit svůj dům před plameny, nebo osmadvacetiletý dobrovolný hasič, jenž zemřel poté, co jeho hasičský vůz převrátil na střechu vítr. Potvrzena byla i smrt sedmašedesátiletého Micka Robertse, který patřil mezi pohřešované občany státu Victoria. Ve středu 1. ledna ráno byly další dvě oběti nalezeny v autech.

Lesní požár u East Gippsland v australském státě Victoria
Požáry v Austrálii: Hasiči se snaží zachránit lidi uvízlé na plážích

Dosavadní počet mrtvých dělá ze současné vlny požárů podle BBC nejvražednější oheň za posledních 18 let australské historie, přičemž se bohužel předpokládá, že toto číslo ještě poroste.

Útěk na pláž

V australském městě Mallacoota, nacházejícím se asi 400 kilometrů východně od Melbournu, se zhruba čtyři tisíce lidí, především turistů, uchýlily před blížícím se ohněm na pláž. Podle úterního vyjádření premiéra státu Victoria úřady připravovaly jejich evakuaci, a to i za pomoci helikoptér. Policejní čluny mezitím zásobily uprchlíky na pláži 1,6 tuny vody, jídla a nezbytného zdravotnického vybavení.

Malá zoo přežila

K příběhům nesoucím alespoň záchvěv naděje patří příběh mimořádné odvahy zaměstnanců Zoo Mogo v Novém Jižním Walesu, kteří zachránili všechna zvířata. Zoo, v níž žije 200 zvířat (zejména primátů, ale také zeber, nosorožců a žiraf), se dostala přímo do středu požáru, všichni ošetřovatelé však navzdory předchozímu evakuačnímu rozkazu zůstali na místě, připravili stovky tisíc litrů vody a po vyčerpávajícím boji s ohněm udrželi všechny své svěřence naživu a nezraněné.

Lesní požár v Austrálii.
Při lesních požárech v Austrálii zahynulo asi 30 procent koalů

Velká zvířata chránili přímo na místě okamžitým likvidováním vznikajících ohnisek požáru vodou, menší druhy, tedy opice, pandy a dokonce jednoho tygra, přemístili dočasně do domu jednoho z ošetřovatelů. „Byla to apokalypsa,“ popsal situaci ředitel zoo Chad Staples. „Ale jediné, čím zvířata trpěla, byl stres z našich aut a z náhlého množství lidí kolem. Oheň jsme k nim nepustili.“