Čtyřiadvacátou obětí ničivých požárů se stal 47letý muž, který utrpěl infarkt, když se snažil před ohněm chránit dům svého přítele jihozápadně od hlavního města Canberry. Zranění utrpěli v sobotu při boji s plameny čtyři hasiči. Ve státě Viktoria se dál pohřešuje šest lidí. Bilance obětí by tak mohla dál stoupat.

Nižší teploty umožnily uhasit některé z požárů, podle úřadů se jich ale nadále mnoho nebezpečně šíří. Ohni už padly v Austrálii za oběť více než dva tisíce domů. Sobotní požáry zřejmě zničily stovky dalších, uvedl náčelník hasičů ve státu Nový Jižní Wales Shane Fitzsimmons, který sobotu označil za "strašlivý" a "velmi náročný" den.

V Novém Jižním Walesu dál zuří asi 170 požárů vegetace, v sousední Viktorii asi padesát. Po sobotě, kdy teploty v okolí Sydney dosahovaly téměř 50 stupňů, se mnohde díky větru ochladilo a na některých místech i mírně pršelo. V sobotu australská vláda povolala asi 3000 členů armádních záloh, aby hasičům s bojem proti ohni pomohli.

Premiér Morrison podle serveru BBC uvedl, že oheň může řádit v Austrálii i mnoho měsíců. Současně oznámil vytvoření zvláštní agentury, která bude mít na starosti obnovu a pomoc těm, kteří přišli o svá obydlí. Fungovat by měla nejméně dva roky.

Královna poděkovala Hasičům

Hasičům v sobotu večer v prohlášení poděkovala i královna Alžběta II., která je na základě australské ústavy hlavou státu. Australany podpořili také další členové britské královské rodiny. Pozůstalým po obětech vyjádřili soustrast i princové William a Harry s rodinami.

Na pomoc lidem postiženým požáry peníze posílají i známé osobnosti, upozornila agentura Reuters. Například australská herečka Nicole Kidmanová dnes slíbila pomoci částkou půl milionu amerických dolarů (11,4 milionu korun), stejnou částku přislíbila na pomoc v boji s tragickými lesními požáry také zpěvačka Pink.

Řada celebrit se snaží upozornit i na osud zvířat. Podle vědců už kvůli požárům v Austrálii zahynulo kolem půl miliardy volně žijících savců, ptáků a plazů.