Premiérka státu Nový Jižní Wales Gladys Berejiklianová řekla, že situace kolem Sydney nabývá katastrofálních rozměrů. "Dnešek byl hrozným dnem. Těch ohňů se nezbavíme, dokud pořádně nezaprší," řekl Shane Fitzsimmons z hasičské služby.

S ohněm bojuje asi 3000 hasičů, na některých místech teploty vystoupaly ke 47 stupňům Celsia. Lidé v Sydney se dusí kouřem už mnoho dní, severně od města plameny vypálily 460.000 hektarů pozemků.

Berejiklianová na tiskové konferenci požádala občany, aby "ti, kdo nezbytně nemusejí, odložili cestování po silnicích kdekoli v blízkosti ohňů". Několik silnic a dálnic v Novém Jižním Walesu bylo uzavřeno a podle vládního webu oheň ohrožuje 24 silnic. "Pokud se lidé objeví v těchto oblastech, nedovolíme jim projet bez ohledu na to, zda tam mají domy nebo podniky," oznámila policie.

Předseda australské vlády Scott Morrison kvůli situaci zkrátil rodinnou dovolenou na Havaji a vrátil se dnes domů. Za odjed do zámoří čelil kritice, v pátek se omluvil a v neděli chce navštívit vedení hasičské služby v Novém Jižním Walesu.

BBC informuje na Twitteru o obětech požáru:

Kritika vůči vládě se týká její nečinnosti vůči klimatickým změnám. Austrálie je největší exportér uhlí a výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol se domnívá, že Austrálie propásla příležitost vypořádat se s dopadem uhlí jako suroviny. "Debata o energetice v Austrálii je podle mě příliš emocionální, příliš nervózní a vzrušená. Je žhavější než samotné klima," řekl Birol v rozhovoru s australskými listy Sydney Morning Herald a The Age.

Bargo muselo být evakuováno

Ze státu Jižní Austrálie jsou hlášeni dva mrtví a jeden těžce zraněný. Zraněno bylo také 23 hasičů. Ve Viktorii se v noci čtyřikrát znásobilo ohnisko jednoho z požárů.

Čtyřtisícové městečko Bargo, které leží jižně od Sydney, muselo být evakuováno. "Je to strašné a skličující, když projíždíte krajinou. Na silnicích jsou zátarasy, člověk se cítí izolovaný. Naši příbuzní za námi nemohou přijet," řekl Corey Cartes, který je jedním z obyvatel Barga. Dostal sice pokyn odjet, ale zůstal v domě, aby chránil majetek. Požár se však přiblížil natolik, že spálil plot. "Všichni nabízejí pomoc, ale nedá se vůbec nic dělat. Pouze zůstat stranou, mimo nebezpečí a doufat, že hasiči odvedou svou práci," dodal.

Lékaři se začali znepokojovat kvůli zdravotnímu stavu lidí vystavených dýmu v Sydney. Doktor Kim Loo řekl, že mimořádně ohroženi jsou lidé pracující venku a také děti a staří občané. Nemocnice jsou plné lidí s dýchacími potížemi. Loo upozornil, že na podobnou situaci zdravotnictví není připraveno.