Spojené státy prý souhlasily, že přijmou 1800 uprchlíků z táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Podle australského listu The Sydney Morning Herald by šlo o výměnu uprchlíků. Austrálie by na oplátku prý přijala migranty, kteří jsou v uprchlických táborech, jež spravují Spojenými státy v Kostarice. Jde o osoby, které prchají před násilím v Guatemale, Hondurasu a Salvadoru.

S plány sice údajně souhlasil současný americký prezident Barack Obama, není ale jasné, jestli dohodu podpoří jeho nástupce Trump, který bude inaugurován 20. ledna příštího roku. Trump během předvolební kampaně řekl, že hodlá zpřísnit migrační politiku, zejména tu, která se týká muslimů. Většinu uprchlíků v ostrovních táborech ale tvoří právě muslimové z Blízkého východu, Afriky a z Asie.

Pokud se přesídlení uskuteční, mohly by se uzavřít tábory, které dlouhodobě kritizují organizace na ochranu lidských práv. Tyto organizace tvrdí, že ostrovní tábory, kam Austrálie posílá žadatele o azyl, porušují úmluvu o uprchlících, kterou Austrálie podepsala v rámci OSN.

Australský premiér Malcolm Turnbull jednání odmítl komentovat. Mluvčí americké ambasády v Austrálii Rebecca Gardnerová médiím řekla, že se k diplomatickým jednáním nebude vyjadřovat. Poslanec australského parlamentu Christopher Pyne ale věří, že dohoda bude úspěšná: "Určitě na to je ještě čas, dva měsíce jsou dost času. Pokud to dobře dopadne, bude to velký úspěch pro Turnbullovu vládu," řekl televizní stanici Nine Network.

V ostrovních táborech je v současné době téměř 1300 žadatelů o azyl, několik set dalších žadatelů je v Austrálii, kam se z ostrovů dostali ze zdravotních důvodů. Mnoho z nich se soudí s australskými úřady, aby nebyli vráceni zpět na ostrovy.

Austrálie neposkytuje azyl uprchlíkům, kteří připluli po moři

Uprchlíků, kteří přijali nabídku azylu v Papui-Nové Guineji či Kambodži, je málo. Většina věří, že nakonec azyl v Austrálii získají. Austrálie však od června 2013 zpřísnila svou migrační politiku a neposkytuje azyl uprchlíkům, kteří připluli po moři.

V brzké době bude australský Senát projednávat kontroverzní návrh vlády, jenž má doživotně znemožnit vstup do Austrálie uprchlíkům, kteří připluli lodí a nebyl jim poskytnut azyl. To by se týkalo i přemístěných osob.