Australská premiérka Julia Gillardová varovala, že vyšetřování vedené královskou komisí odhalí „některé velmi nepříjemné pravdy". Podle ní je ale zahájení vyšetřování „důležitým morálním okamžikem" pro celou Austrálii.

Členové komise předem varovali, že vzhledem k počtu svědků, kteří chtějí poskytnout důkazy o „zneužívání a následném traumatu", je nepravděpodobné, že by mohla komise splnit svůj úkol podle původního plánu do konce roku 2015.

Komise se bude mimo jiné zabývat reakcí institucí, které svědci ve svých výpovědích zmíní, na sexuální zneužívání mladistvých. Komisi nechala zřídit premiérka Gillardová v listopadu v souvislosti s tvrzením policie, že římskokatolická církev kryla pedofilní kněze. Osoby, které se dopouštěly zneužívání nezletilých, byly prý přesouvány z jedné lokality do druhé, místo aby byly jejich činy ohlášeny a vyšetřeny.

Premiérka chce ochránit děti do budoucna

Premiérka Gillardová v rádiu ABC vyslovila přání, aby se vyšetřování stalo „hojivým okamžikem" pro postižené, „protože tolik obětí tak dlouhou dobu jen naráželo na zavřené dveře". Předsedkyně vlády rovněž chce, aby královská komise přišla s doporučujícími návrhy pro budoucnost. „Jako země jsme v minulosti nechali naše děti na holičkách. Musíme se poučit a zjistit, co můžeme jako národ udělat, abychom lépe ochránili naše děti do budoucna," podotkla.

Předseda šestičlenné komise Peter McClellan uvedl, že komise již požádala o zaslání dokumentace římskokatolickou církev a Armádu spásy.

Loni v září římskokatolická církev ve státě Viktorie potvrdila, že od 30. let minulého století její duchovní sexuálně zneužili více než 600 dětí.

Podobná obvinění se vynořila i ve státě Nový Jižní Wales, kde byla církev nařčena, že umlčovala oběti, bránila policejnímu vyšetřování, varovala viníky, ničila důkazy a stěhovala kněze ve snaze uchránit je před stíháním.

Papež Benedikt XVI. se při své návštěvě Austrálie v červenci 2008 setkal s některými oběťmi zneužívání a veřejně se omluvil.