Papuánci nehodlají přistěhovalce nutit, aby se v jejich zemi natrvalo usadili, pokud si to sami nepřejí. Australané však trvají na tom, že ani jeden obyvatel ostrova Manus nebude přesunut na kontinent.

Kontroverzní tábor pro běžence a žadatele o azyl v Austrálii byl založen před pěti lety. V úterý by měl nadobro skončit. Druhý takový země vydržuje na ostrově Nauru. Oficiálním zdůvodněním, proč Canberra bere migrantům vidinu života v Austrálii, je ochrana lidských životů a odrazení pašeráků lidí.

Nyní však dal australský místní soud za pravdu kritice lidskoprávních organizacích, podle kterých jsou životní podmínky v přeplněných uprchlických centrech nevyhovující. Žadatelé o azyl jsou v nich údajně vystaveni riziku fyzického násilí i sexuálního obtěžování.

Přibližně 770 lidí z končícího tábora na Nové Guineji se podle Canberry mohou rozhodnout, zda si přejí v papuánském státě zůstat. Mohou také požádat o trvalý pobyt na území Kambodže či Spojených států. Budou-li trvat na tom, že jejich vysněnou zemí je Austrálie, čeká je transfer do běženeckého centra na Nauru.

První možnosti se drtivá většina z nich brání. Obávají se totiž o svou bezpečnost, od místních mají četné signály, že je mezi sebou nechtějí. „Budeme se muset se svými australskými partnery v nejbližších dnech vyjasnit mezinárodní závazky,“ uvedl pro BBC papuánský ministr pro přistěhovalectví Petrus Thomas.