V australském hlavním městě se ve čtvrtek shromáždilo více než deset tisíc Číňanů, kteří nedali protibetským demonstrantům nejmenší šanci projevit se.

Navíc australské úřady nasadily do akce přes 500 policistů, oddělily dav od trasy běhu kovovými zábranami a okamžitě likvidovaly jakékoli pokusy tibetských aktivistů narušit běh s pochodní.

Australský premiér Kevin Rudd dokonce varoval, že na každého demonstranta, který by se o něco podobného pokusil, či se angažoval v nějaké jiné násilné protestní akci proti Číně, dopadne ruka policie jako „tuna cihel“.

Z celé události se tak stalo velké pročínské shromáždění s mořem rudých čínských vlajek, v němž se demonstranti za osvobození Tibetu zcela ztratili. Policie sice zadržela sedm osob, mezi nimi dvě Tibeťanky, které křičely, že Čína „týrá jejich zemi“, v zásadě však nedošlo k žádnému většímu střetu mezi strážci pořádku a přítomnými stoupenci dalajlamy.

Když policisté eskortovali zatčené demonstranty volající po tom, aby Čína dodržovala lidská práva, křičely davy shromážděných Číňanů: „Lháři, lháři“.

Největší přetahování se tak odehrávalo mezi australskými policisty a čínskou ochrankou doprovázející pochodeň. Australská vláda trvala na tom, že ji budou střežit její policisté a nikoli falanga čínských bodyguardů v modrých teplákových soupravách.

Ti se však nechtěli vzdát svého místa po boku běžců s pochodní a australská policie proto nim musela opakovaně zakročit a odtáhnout je ze skupiny kolem pochodně. (vv)