O rozšíření pobřežních vod Austrálie o 2,5 milionu kilometrů čtverečních v pondělí informoval australský ministr pro přírodní zdroje Martin Ferguson.

„S radostí vám oznamuji, že Austrálie, největší ostrov světa, právě získal dramaticky na velikosti,“ uvedl ministr Ferguson, citovaný stanicí BBC. „Jde o zásadní rozšíření australských přírodních zdrojů i našich možností ochrany životního prostředí v moři i na jeho dně.“

Ministr Ferguson odmítl spekulovat o možných zásobách ropy a plynu v nově nabytých australských územích.

„Pravda je taková, že nebyla zatím téměř vůbec prozkoumána,“ řekl Ferguson s tím, že Austrálie začne s průzkumem co nejdříve, protože má vlastních zdrojů ropy a plynu nedostatek. „Možná je to zlatý důl,“ dodal.

Canberra usilovala o rozšíření pobřežních oblastí a tím i možností využívat zdroje na přilehlém pevninském šelfu 15 let.
Podle mezinárodního práva má každá přímořská země nárok na 200 námořních mil (zhruba 370,5 kilometru) široký pás moře a šelfu kolem svých břehů. Komise OSN pro hranice kontinentálního šelfu nyní souhlasila, aby Austrálie své teritorium rozšířila o celkem devět oblastí na západě, východě a především na jihu, včetně okolí Heardova ostrova a ostrova Macquarie v blízkosti Australského antarktického teritoria.

Ferguson uvedl, že těžební průzkum se antarktických oblastí nedotkne.