Papež se na křesťanském Woodstocku, jak se Světovým dnům mládeže v Sydney minulý týden přezdívalo, v sobotu kál za katolické kněží, u nichž se prokázalo, že zneužívali děti.

„Hluboce se omlouvám za bolest a utrpení, které si musely vytrpět,“ pronesl Benedikt XVI. v katedrále Panny Marie v Sydney.

Těsně před papežovou návštěvou vyplula na povrch i aféra primase australských katolíků Georga Pella – byl nařčen, že se pokusil krýt kněze obviněného ze sexuálního zneužití.

„Papežova omluva nic neznamená. Oběti potřebují vidět činy, ne poslouchat slova,“ vzkázalo v sobotu sdružení zneužívaných Broken Rites, které spočítalo, že obětí zneužívání je v Austrálii přes 100.

Benedikt XVI. se podle původního plánu s obětmi zneužívání neměl sejít. Nakonec těsně předpondělním návratem povíkendové kriticepřece jen přijal na soukromé bohoslužbě dva muže a dvě ženy, kteří byli oběťmi zneužívání.

Zastavte potraty, kázal davu

Na obří mši, kterou v neděli před návratem zpět do Vatikánu Benedikt XVI.celebroval, nabádal na 400 tisíc poutníků, aby nebyli chamtiví a nepodlehli „duchovní poušti“.

Mladí křesťané by měli podle něj využít své víry k budování nové éry oproštěné od chamtivosti a materialismu.

Konzumní způsob života kritizoval už loni ve Vídni, kdy Rakušany prosil, aby v neděli chodili do kostela nebo rozjímali a nepropadávali nedělnímu nákupnímu šílenství.

Jednaosmdesátiletý Benedikt XVI. poutníkům ze 150 zemí světa, včetně 220 Čechů, také zdůraznil, aby zavrhli potraty.

Věřících ubývá

„Je na nové generaci křesťanů, aby budovala svět, ve kterém boží dar života je vítán, uznáván a chráněn, a ne odmítán, přijímán se strachem jako hrozba a ničen,“ dodal papež. Sebestřednost podle něj zabíjí mezilidské vztahy.

Zároveň vyzval nejen věřící, aby se chovali šetrně k naší planetě a neplýtvali zdroji jen kvůli naší „nenasytnosti“.

Příští křesťanské Světové dny mládeže mají být za tři roky v Madridu.

Končící australské ukázaly i velký rozdíl mezi Benediktem XVI. a jeho předchůdcem.

„Jan Pavel II. trávil hodně času s mladými. Už jakomladý farář s nimi třeba i na kanoích sjížděl řeku. Benedikt byl vždy spíše vážným univerzitním profesorem,“ dodal vatikánský mluvčí Federico Lombardi.

Benediktova cesta byla pro Vatikán zklamáním. Australských věřících ubývá, nebo k víře přistupují vlažně. Nesplnilo se ani očekávání, že papeže na největší mši v neděli pozdraví přes půl milionu věřících – bylo jich o sto tisíc méně.

Povzbuzením pro australské katolíky může být skutečnost, že se země konečně dočká svého prvního světce. Papež naznačil, že "zázračná pečovatelka" Mary MacKillopová je blízko svatořečení.Lidé si této ženy ctí za její starostlivost o děti v chudých osadách po celé zemi v 19. století.

Zázrakem prý vyléčila ženu trpící leukémií. Vatikán teď čeká na posouzení druhého zázraku - zázračné vyléčení ženy s rakovinou plic.

V pondělí papežcestuje zpět do Vatikánu a čeká ho rekreace.