Pokud jste sledovali v televizi film Žralok útočí amerického režiséra Davida Wortha, nejspíš jste se usmívali nad zázračnými schopnostmi monstrózního prehistorického žraloka, který dokáže spolknout miniponorku.

Nestvůra ale skutečně existovala, a pokud by dnes žila, byli by před ní lidé stejně bezmocní jako v americkém snímku. Jak nyní zjistili australští vědci, žralok rodu Carcharodon megalodon měl stisk rovnající se tlaku téměř dvaceti tun a dnešní velký bílý žralok by ve srovnání s ním byl v neogenu neškodným okounkem.

Megalodon vážil sto tun, měřil šestnáct metrů a v dobách před šestnácti milióny let, kdy žil, se mu nedokázal postavit žádný jiný tvor.

„Měl jednoduchou strategii, jak zabíjet, ukusoval velrybám ocasní či břišní ploutve a tím je zbavil možnosti uplavat mu,“ tvrdí Stephen Wroe z Univerzity Nového Jižního Walesu v australském Sydney.

Jeho tým nedávno provedl detailní průzkum zkamenělin zubů megalodona a srovnal je se zuby žraloka bílého, kterého pro změnu proslavila série filmů Stephena Spielberga.

„Při stisku dvaceti tun by dokázal megalodon rozmáčknout menší automobil. Jenom by přitom o většinu zubů přišel,“ říká Wroe.

Tímto parametrem láme megalodon veškeré rekordy.

Dnešní žralok bílý má stisk rovnající se tlaku 1,8 tuny, největší masožravý ješter Tyranosaurus rex se zmohl na stisk o síle 3,1 tuny. Dospělý muž se zdravým chrupem vyvine v čelistech tlak přibližně 90 kg.

Zuby megalodona nalezené v Jižní Karolině naznačují, že roztažená žraločí tlama měřila na šířku 2,75 a na výšku 3,4 metru. Největší zub tohoto prehistorického druhu, jaký kdy byl nalezen, měřil 11,5 cm.