K odcizení dat došlo už v červenci minulého roku, identita útočníka je však dosud neznámá. Podle australské vlády není jisté ani to, zda hacker s přezdívkou Alf pracoval v žoldu cizího státu. "Mohl to být kdokoli," připustil australský ministr obrany Christopher Pyne. Dodal nicméně, že hacker svým činem národní bezpečnost neohrozil, protože se jedná spíše o komerční než o tajná vojenská data.

Ukradené technické údaje se týkaly mimo jiné zakázky na nový bitevník F-35 v hodnotě 17 miliard australských dolarů (přibližně 290 miliard korun). Útočník také získal plány přepravního letounu C-130 Hercules a námořního hlídkového letadla P-8 Poseidon.

Hacker prý využil skutečnosti, že software nebyl v posledních 12 měsících aktualizován a firma, která měla ochranu dat na starosti, používala přednastavená hesla. Protože k úniku informací došlo u relativně malého vládního dodavatele, neměla by z něho veřejnost vinit federální vládu, je přesvědčen Pyne.

Austrálie vloni oznámila prudký nárůst výdajů na obranu. Ty by měly v následujících deseti letech vzrůst až na 30 miliard australských dolarů ročně (více než půl bilionu korun). Záměr vzbudil v Oceánii obavy z vojenské expanze země.