Vládní bezpečnostní portál Vic Emergency ve středu informoval, že na území Melbourne došlo k neméně deseti incidentům s „nebezpečnými látkami“. Policisté, hasiči i záchranáři zasahovali na ambasádách a konzulátech několika zemí včetně Indie, Německa, Itálie, Španělska či Jižní Koreje.

„Okolnosti, které tyto incidenty provázely, jsou předmětem vyšetřování,“ uvedla v tiskovém prohlášení australská státní policie. Podle televize ABC byly podezřelé balíčky objeveny také na konzulátech USA, Švýcarska, Pákistánu a Nového Zélandu a pravděpodobně také Řecka, Francie a Hongkongu. Australské deníky doplňují také Chorvatsko, Egypt či Seychely.

Policisté předpokládají, že událost nepředstavuje riziko pro obyvatele. „V tuto chvíli věříme, že šlo o cílené zásilky, které neohrožují obyvatele,“ uvedla policie státu Victoria. Přijetí podezřelého balíčku potvrdili američtí diplomaté. „Naložili jsme s balíčkem podle našich běžných předpisů a v blízké spolupráci s místními úřady, které celý incident prošetřují,“ uvedli v tiskovém prohlášení.

Balíčky s azbestem

Pracovník novozélandského konzulátu ABC sdělil, že podezřelé zásilky měly podobu obálek označených slovem „azbest“. Uvnitř se měly nacházet igelitové sáčky s neznámou vláknitou hmotou. To potvrzují i slova zaměstnankyně pákistánského konzulátu, která podle svých slov okolo desáté hodiny dopoledne tamního času otevřela podezřelou obálku, která zřejmě obsahovala azbest. „Bála jsem se, co se stane,“ uvedla pro ABC.

U budovy indické diplomatické mise v Melbourne zasahovaly dva hasičské vozy, řada policistů a dodávka týmu specialistů na toxické látky. Zaměstnanci byli z místa evakuováni, někteří z nich byli spatřeni v ochranných maskách. Záchranáři doporučili každému, kdo přišel do kontaktu s balíčkem, aby si důkladně umyl ruce.

Podobný incident se v zemi odehrál již v pondělí, kdy byl kvůli nahlášení podezřelé látky evakuování argentinský konzulát v Sydney. Prášek, který se nacházel v průhledném sáčku, byl odborníky označen za neškodný.