Místní televizni stanice ABC oznámila, že teroristé chtěli v Sydney unést náhodného občana, zakrýt ho vlajkou islamistů a před kamerou mu setnout hlavu. V Sydney žije polovina australských muslimů, jejichž počet se údajně pohybuje kolem půlmilionové hranice.

Podle premiéra Tonyho Abbotta se policie obávala, že násilníci se uchýlí k „demonstrativní vraždě". Právě tato obava byla důvodem dnešní razie.

Jeden zadržený byl podle policie obviněn z těžkých zločinů spojených s terorismem a ještě dnes by měl stanout před soudem. Povahu obvinění policisté odmítli novinářům blíž objasnit. Akce proběhla jen několik dnů poté, co bylo v Austrálii vydáno varování před teroristickým útokem, kterého se měli dopustit místní stoupenci radikální extremistické skupiny Islámský stát.

„Policisté se domnívají, že zadržená skupina měla v úmyslu naplánovat a provést v Austrálii násilné akty," prohlásil zástupce velitele australské federální policie Andrew Colvin. „Tyto násilné činy měly být provedeny náhodně na veřejnosti," dodal.

Minulý týden australská policie zadržela v Brisbane dva muže, kteří se údajně připravovali na odjezd do Sýrie, verbovali dobrovolníky a shromažďovali peníze pro stoupence teroristické sítě Al-Káida. Dnešní razie v Brisbane podle Colvina na tuto akci navazovala.