K prošetření bylo zasláno přes 1000 obvinění z týrání. Případy se týkají období od 50. let do současnosti. Stát a armáda se jimi začaly zabývat po loňském skandálu ve vojenské akademii. Zjistilo se, že osmnáctiletý student akademie Dylan De Blaquiere tajně natáčel svou přítelkyni při sexu s jiným kadetem a spolu s několika kolegy záběry sledoval v sousední místnosti. Video pak šířil internetem.

Vláda vyšetřováním stovek stížností pověřila právní firmu DLA Piper, která označila 775 z více než 1000 obvinění za pravděpodobná. Mezi případy je 24 znásilnění z 90. let a dále týrání mladých mužů ve výcvikové základně námořnictva v 60. a 70. letech.

"Mladí muži a ženy byli od svých kolegů vystaveni sexuálnímu a psychickému zneužívání, a to je nepřijatelné. Tyto zkušenosti měly na oběti trvalý, vážný, traumatický a nepříznivý vliv. Omlouvám se těm mužům a ženám. Nikdy jste to neměli prožít," řekl Smith.
Byl jmenován soudce, který jednotlivé případy vyšetří. Ministr řekl, že navrhovanou kompenzaci ve výši 50.000 australských dolarů na osobu považuje za přiměřenou.