Australané schválili uzákonění sňatků osob téhož pohlaví nadpoloviční většinou v poštovním referendu, který realizoval australský statistický úřad. Hladkou většinou prošel návrh i v Senátu coby horní komoře australského Parlamentu: pro bylo 43 senátorů, proti hlasovalo jen 12. Informuje o tom agentura Reuters.

Konzervativní politici se nicméně snažili prosadit rozsáhlou zákonnou ochranu pro ty podnikatelské subjekty, jejichž byznys je založen na dodávání služeb svatebčanům (příkladem mohou být výrobci svatebních kyticí a dortů nebo kapely hrající při svatebních slavnostech), ale jejichž zástupci z náboženských důvodů odmítnou poskytovat tytéž služby homosexuálním párům. Senát ale všechny tyto návrhy během dvoudenní rozpravy zamítl. Buď byly přehlasovány, nebo staženy.

"Australští občané hlasovali pro zmírnění diskriminace, nikoli pro její rozšíření. Jako Senát jsme respektovali toto vyjádření tím, že jsme odmítli všechny pozměňovací návrhy, jejichž cílem bylo právě rozšíření diskriminace nebo narušení rovnosti manželských párů," sdělila australskému Parlamentu senátorka Penny Wongová, která rovněž hlasovala pro zamítnutí všech pozměňovacích návrhů.

Návrh nového zákona se však v příštím týdnu přesune do dolní komory a konzervativní politici doufají, že se tam podaří jejich doplňky přece jen prosadit. "Nemyslím si, že jsme tyto změny provedli způsobem, který by nás přibližoval rovnoprávnosti," uvedl senátor za středo-pravicovou Národní stranu Matt Canavan.

Koaliční liberální vláda premiéra Malcolma Turnbulla i největší opoziční labouristická strana však podle svých prohlášení požadují, aby parlament na svém příštím zasedání 7. prosince legalizaci schválil. Pokud uzákonění homosexuálních sňatků podle očekávání projde, stane se Austrálie 26. zemí, která uzákonila manželství osob téhož pohlaví. Jak upozorňuje agentura Reuters, jde o významný a historický posun, protože ještě v roce 1997 byly projevy homosexuality v některých australských státech protizákonné.