Čin byl hlášen 28. dubna z jihovýchodní provincie Zábul, kde údajně z těla nejméně jednoho ze čtyř zabitých ozbrojenců byly odříznuty ruce u zápěstí. Tamní operace se účastnily afghánské jednotky a elitní australští vojáci, napsala agentura Reuters.

Otisky prstů

Podle australské televize ABC byly ruce mrtvého rebela převezeny na hlavní australskou základnu ve městě Tarín Kút, které je metropolí sousední provincie Uruzgán, za účelem odebrání otisků prstů a identifikace.

Australská armáda odmítla podrobnosti incidentu potvrdit. V prohlášení pro agenturu Reuters ale sdělila, že probíhá vyšetřování „případu možného pochybení, který se týká vojáků speciálních jednotek".

Močili na těla rebelů

Zohavení těl povstalců členy koaličních sil v Afghánistánu v minulosti vyvolalo stížnosti a nepokoje. V roce 2011 byl vyšetřován britský voják pro podezření, že uřezal prsty mrtvému rebelovi a schoval si je jako válečnou trofej. Američtí vojáci byli zase v roce 2012 obviněni, že pózovali na fotografiích s bezvládnými těly povstaleckých pumových atentátníků. Rovněž v roce 2012 byli členové americké námořní pěchoty shledáni vinnými, že v roce 2011 v provincii Hílmand močili na těla mrtvých rebelů.

Australská armáda, která nyní postupně stahuje svých 1550 vojáků z Afghánistánu, uvedla, že o incidentu informovala afghánskou vládu.

Podle televize ABC jsou australští vojáci pověřeni pořizováním otisků prstů a snímků oční duhovky každého bojovníka Talibanu, kterého zabijí, pokud je to možné. Vojáci jsou přitom vybaveni, aby mohli data sbírat přímo na bojišti. Vzorky jsou poté porovnávány s databází podezřelých radikálů s cílem jejich identifikace.

Ospravedlnitelný čin

Zohavování mrtvol je porušením Ženevských konvencí na ochranu obětí války. Islámské zvyky navíc vyžadují, aby tělo bylo pohřbeno nedotčené. Australský vojenský expert Neil James nicméně není přesvědčen, že se v daném případě muselo jednat o porušení zákonů, a domnívá se, že by čin mohl být za jistých okolností ospravedlnitelný. Rozhodně se nedá srovnávat s močením na těla mrtvých příslušníků Talibanu, zdůraznil James.

Australská armáda předpokládá stažení svých vojáků z Afghánistánu do konce letošního roku. Většina zahraničních bojových oddílů má afghánské území opustit do konce roku 2014.