Výkonný ředitel Autostrade per l'Italia Giovanni Castellucci na první tiskové konferenci od katastrofy řekl, že na postavení nového mostu společnost vyčlenila zhruba 500 milionů euro (12,9 miliardy korun). Firma také avizovala, že zřídí fond pro pozůstalé obětí.

Předseda představenstva Fabio Cerchiai na tiskové konferenci také uvedl, že Castellucci zůstane i nadále ve své funkci. Autostrade je po pádu mostu hlavním terčem hněvu Italů a kritiky politiků, kteří vyzvali vedení firmy, aby přijalo odpovědnost za nedostatky v údržbě a odstoupilo. 

Společnost se za zřícení mostu nehodlá omlouvat a počká, až vyšetřování určí, kdo je za tragédii zodpovědný.

„Řekl bych, že omluva a odpovědnost jsou propojeny. Omlouváte se, pokud se cítíte zodpovědní,“ řekl Castellucci. "Věřím, že technická situace je tak složitá, že je na spravedlnosti (systému), aby pochopil, co se stalo,“ dodal.

 Italská vláda přesto v pátek rozhodla o zahájení procesu, jejímž cílem je Autostrade odebrat koncesi. Ta se však chce proti této snaze bránit.

Státní pohřeb a další oběti

V Itálii byl na sobotu vyhlášen státní smutek a v Janově bylo při státním pohřbu za účasti nejvyšších představitelů země pohřbeno 18 obětí zhroucení mostu. Rodiny dalších dvaceti obětí státní pohřeb odmítly na protest proti zanedbání údržby mostu ze strany státu a provozovatele dálnice.

V noci na sobotu a během dne také byly v troskách objeveny další čtyři oběti. Nalezeni tak byli všichni zbývající pohřešovaní a pod zhrouceným mostem by se již nikdo neměl nacházet. Konečná bilance se tak zatím zastavila na čísle 42. Dalších deset zraněných lidí však zůstává v nemocnici.

K neštěstí došlo v úterý

Ke zřícení asi dvousetmetrového úseku mostu Polcevera Viaduct, který je součástí dálnice A10, došlo v úterý krátce po poledni. V době neštěstí se na mostu nacházelo 35 osobních aut a tři kamiony. Mezi spadlými vozidly byl i český kamion pražské firmy Sped-it, jeho řidič nehodu přežil.

Trosky mostu spadly na hustě osídlenou oblast předměstí Janova a zavalily několik domů a průmyslových budov. Podle posledních zpráv zemřelo při neštěstí 42 lidí, včetně čtyř dětí. 

Polcevera Viaduct nebo tak podle svého tvůrce Morandiho most byl vybudován v letech 1963 až 1967 italskou společností Società Italiana per Condotte d’Acqua. Stavba měla celkovou délku 1102 metrů, mostovka byla umístěna ve výšce 45 metrů nad terénem. Most byl zavěšen na třech betonových pilířích, které dosahovaly výšky 90 metrů.