V Kerčském průlivu mezi Azovským a Černým mořem se v listopadu odehrál incident, při němž Rusko zadrželo tři ukrajinské lodě a 24 námořníků.

Zodpovědnost za to, že se zhoršila situace v Kerčském průlivu, dala Merkelová už koncem listopadu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Politika, s nímž od té doby několikrát hovořila, vyzvala k okamžitému propuštění ukrajinských námořníků. Tento požadavek šéfka německé vlády zopakovala i dnes.

"Problém je v tom, že jsme znepokojeni chováním Ruska a že nemůžeme přijmout, aby si Rusko fakticky nárokovalo Azovské moře," uvedla také.

Putin ji prý sice ujistil, že by v oblasti měla být možná "rozumná" námořní doprava, slova ale podle Merkelové musejí následovat činy. Už dříve kancléřka vyjádřila obavu, aby města jako třeba ukrajinský přístav Mariupol nebyla odříznuta od světa.

Hrozí jim mnohaleté vězení

Ukrajinští námořníci mezitím zůstávají ve vazbě v Moskvě. Na začátku prosince je ruský soud obvinil z nezákonného překročení ruských hranic. Podle advokáta jednoho z obviněných jim v případě odsouzení hrozí až šest let vězení.

Kyjev narušení ruských hranic popírá a v reakci na incident vyhlásil v deseti ukrajinských oblastech válečný stav. Podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka se také prudce zvýšil stav ruských vojsk podél hranic s Ukrajinou a na Ruskem anektovaném Krymu. Ukrajina proto povolala další jednotky na obranu.