„Nejvyšší státní zástupce znovu otevřel vyšetřování údajného podvodu českého premiéra Andreje Babiše. Oživil tak jeden z největších skandálů, které se točí kolem miliardářových obchodních zájmů,“ píše server Financial Times.

Babiše podle deníku případ pronásleduje po většinu jeho působení v čele vlády. „V září se ale zdálo, že se mu podařilo obvinění setřást, když pražské státní zastupitelství rozhodlo zastavit stíhání. Dramatický zvrat ale přineslo středeční prohlášení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, podle kterého bylo rozhodnutí ‚nezákonné a předčasné‘,“ konstatuje Financial Times.

Podpora voličů

Server Euronews si všímá předvolebních průzkumů, které naznačují, že se navzdory kauzám popularita Babišova hnutí ANO nemění: „Opoziční strany vyzvaly Babiše k odstoupení, ale jeho pozice se v současné době zdá být pevná. Podpora veřejnosti zůstává stabilní a koaliční partneři podle svých slov nemají důvod svou účast na vládě přehodnotit.“

„Podstatou vyšetřování je obvinění, že Babiš, čtvrtý nejbohatší muž v zemi podle magazínu Forbes, zatajil vlastnictví konferenčního centra a hotelu, aby projekt splnil kritéria pro získání dotace EU určené pro malé podniky,“ vysvětluje.

„Dotace byly určeny pro malé a střední podniky, ale lázeňský resort by podmínky nesplnil. V době před i po přidělení dotace byl totiž majetkem Babišova konglomerátu Agrofert, v době žádosti o dotaci bylo však jeho vlastnictví převedeno na členy Babišovy rodiny,“ upřesňuje německý deník Deutsche Welle.

Demonstrace proti vládě

Poněkud ostřejší výrazy volí německý deník Spiegel, podle kterého je Babiš obviněn „z krádeže dvou milionů eur z evropských dotací“. Server zároveň zmiňuje i kauzu údajného premiérova střetu zájmů. „Tlak na zakladatele populistického hnutí ANO výrazně stoupá. Teprve nedávno Evropská komise obvinila Babiše v auditní zprávě ze střetu zájmů a hrozí, že český premiér bude muset vracet miliony z dotací. Babiš však považuje za absurdní, aby EU vykládala české právo.“

Spiegel také připomíná listopadovou demonstraci na pražské Letné, kde se „na protest proti šéfovi vlády shromáždilo čtvrt milionu lidí, kteří požadovali jeho okamžitou rezignaci“. 

Pozornosti zahraničních médií neunikly ani demonstrace plánované v nejbližších týdnech. „Hnutí Milion chvilek pro demokracii ve středu oznámilo nové kolo demonstrací, vyzývajících premiéra Andreje Babiše k rezignaci. První protesty jsou naplánovány na příští úterý,“ píše čínská zpravodajská agentura Xinhua.