Malé zemi uprostřed Balkánu se téměř vyhnuly postjugoslávské války, když se ozbrojené střety s místní albánskou menšinou podařilo vyřešit kompromisní dohodou v podobě výrazného podílu makedonských Albánců na výkonné moci. I když v zemi nepanuje žádný blahobyt, díky přísunu peněz od Makedonců pracujících už desetiletí v západní Evropě nepůsobí země, ani její hlavní město Skopje nijak chudým dojmem.

„Severní Makedonie by měla dostat perspektivu vstupu do Evropské unie,“ řekl premiér Andrej Babiš, který včerejšek strávil ve Skopje jednáním s nejvyššími makedonskými činiteli, včetně premiéra Zorana Zaeva. „Pokud ji nedostane, pak místo Evropské unie nastoupí jiné velmoci, které se o region západního Balkánu také intenzivně zajímají, Čína a Rusko. A to bychom nechtěli,“ uvedl ve Skopje Babiš.

Na otázku, zda zahájení vstupních rozhovorů se Severní Makedonií podpoří na červnovém zasedání Evropské rady, uvedl Babiš, že je připraven „na podporu zahájení vstupních jednání se Severní Makedonií osobně aktivně vystoupit“. „Můžete se na mě spolehnout,“ vzkázal Makedoncům.

Severomakedonský premiér Zaev po jednání s Babišem prohlásil, že věří v dodržení slova Evropské unie o začátku vstupních jednání. „Jsme příkladem pro celý region,“ řekl o dosažení dohody s Řeckem.

„Věříme, že zahájení rozhovorů o členství posílí naše hospodářství, zahraniční investice do Makedonie že pomůže tomu, aby mladí lidé už neodcházeli do zahraničí,“ zadoufal makedonský premiér.

Pokud jde o konkurenci EU a Západu v regionu, Čína a Rusko skutečně velmi aktivně na západní Balkán pronikají. Čína například financuje budování železničního koridoru z Čínou ovládnutého přístavu v řeckém Pireu přes Makedonii do Srbska a dále do střední Evropy. Rusko zase investuje do petrochemie a ruská firma Lukoil je v Makedonii nepřehlédnutelná.

Češi na hranici

Podobně se na rozšíření EU o západní Balkán a konkrétně Severní Makedonii dívá celá Visegrádská čtyřka. Česko, které přebírá předsednictví V4, si i podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka stanovilo pokrok v rozšiřování EU jako jednu z českých priorit v čele tohoto uskupení.

Visegrádská čtyřka oceňuje Severní Makedonii i jako důležitou hráz před opakováním migrační krize. „Oceňuji nasazení a vytrvalost Makedonie při uzavírání balkánské cesty,“ ocenil premiér Babiš makedonské orgány, které v posíleném režimu střeží hranici s Řeckem a brání nelegální migraci. Na hraničním přechodu Bogorodica navštívil včera i české policisty, kteří Makedoncům už několik let pomáhají. „Tato policejní mise má smysl a bude pokračovat,“ uvedl Babiš.