"V zásadě jsou to samozřejmosti, co Mikuláš Minář požaduje," píše bavorský deník o požadavcích zakladatele spolku Milion chvilek pro demokracii a cituje jeho slova o tom, že politici nemají lhát a krást, ale mají respektovat pravidla demokracie. Pro Mináře i další účastníky demonstrace jsou to podle Augsburger Allgemeine existenciální otázky.

"Populistický premiér, tak zní jejich výtka, je zkorumpovaný, nerespektuje pravidla demokracie a tím ohrožuje dědictví sametové revoluce z roku 1989," vysvětluje čtenářům list, který také připomíná dění 17. listopadu před 30 lety.

Sám český premiér se ve svém projevu k výročí tehdejších události podle deníku snažil o to, aby vystupoval umírněně. "Přitom se však multimiliardář Babiš nezmínil, že se v té (porevoluční) době se svým zemědělsko-chemickým holdingem stal jedním z nejbohatších mužů střední Evropy, což doprovázely různé skandály," konstatuje deník.

Agrofert a Benešová

V uplynulých letech se Babiš dostával opakovaně do hledáčku českých i evropských úřadů, připomíná Augsburger Allgemeine, který zmiňuje i kauzu Čapího hnízda, v níž bylo ale v Česku trestní stíhání pětašedesátiletého politika zastaveno. "Opozice pro to má jednoduché vysvětlení. Ministryně spravedlnosti (Marie) Benešová měla za kulisami tahat za nitky ve prospěch Babiše," píše list.

Právě její rezignaci nyní demonstranti požadují. Babiš si podle nich musí vybrat mezi kariérou v politice a vlastnictvím médií a holdingu Agrofert. Ten sice šéf české vlády začátkem roku 2017 převedl kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů, podle kritiků ho ale stále ovládá.

Pokud požadavkům demonstrantů nevyhoví, budou podle Augsburger Allgemeine protesty pokračovat. V Praze tak Minář a jeho kolegové startují horký podzim, míní list.

K výročí dostal ultimátum

Český premiér Andrej Babiš dostal k výročí sametové revoluce ultimátum, píše dnes slovenský tisk k požadavkům organizátorů sobotního shromáždění na pražské Letné, kde proti předsedovi vlády demonstrovalo podle některých zdrojů až 300.000 lidí. Demonstraci zaznamenala většina slovenských celostátních deníků, které také otiskly fotografie z protestu.

"Jakoby se vrátil čas. Znovu statisíce lidí na pražské Letné, opět bouřlivé volání po změně. Naši západní sousedé se o víkendu obuli do premiéra Andreje Babiše," uvedl list Plus jeden deň. Dodal, že Babiše vypískali lidé i v neděli na Národní třídě, která je symbolem událostí listopadu 1989.

Podle listu Pravda na Letnou vyrazily masy srovnatelné s těmi, které si před 30 lety vynutily pád komunistického režimu. "Pokud by to byla jen pražská kavárna, tak by musela být obrovská. Statisíce Čechů neposlechly výzvy z Pražského hradu, aby stejně jako jejich hlava státu věnovaly 30. výročí sametové revoluce (…) jen tichou vzpomínku," napsal deník.

List připomenul požadavky organizátorů protestu, aby Babiš odstoupil do konce roku, pokud úplně nepřeruší vazby se svými firmami a médii a neodvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou.

"Češi se vrátili na Letnou. V Praze statisícový dav protestoval proti premiérovi Babišovi," uvedl list Sme, který tématu věnoval celou jednu stránku dnešního vydání. "Babiš dostal ultimátum: Agrofert nebo úřad vlády," napsal list Denník N k požadavkům organizátorům sobotního protestu.

Babiš začátkem roku 2017 převedl akcie svých firem kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Podle kritiků ale holding Agrofert stále ovládá.