Premiéra na jeho první oficiální návštěvě německého hlavního města přivítala nastoupená čestná stráž a německá i česká hymna. Ceremoniál podle ČT z povzdálí sledovalo asi 30 demonstrantů, kteří pokřikovali hesla jako „Babiš je lhář a zloděj“, „Babiš do vazby“ nebo „Babiš je hrozba Evropy“.

Miroslav Poche (vlevo) a Jan Hamáček.
Premiér Babiš: Odmítáním Pocheho neohrožuji koalici s ČSSD

Český premiér položil věnec u památníku obětí rozděleného Berlína a také v místě, které připomíná příspěvek zemí visegrádské čtyřky k pádu Berlínské zdi. Podle ČT ho doprovázel ředitel památníku, který premiérovi popsal osudy několika lidí, kteří se pokusili berlínskou zeď překonat.

Jednání trvalo asi hodinu

Oba státníci společně jednali asi hodinu. Hlavními tématy setkání byly obchodní vztahy mezi Českou republikou a německem, řešení současné migrační krize a budoucnost Evropské unie a evropský rozpočet. Projednali také blížící se volby do Evropského parlamentu i problematiku odchodu Velké Británie z EU.

Na následné tiskové konferenci oba státníci shodně uvedli, že vztahy mezi zeměmi považují za výborné. Největší rozpor spatřují v otázce přerozdělování migrantů. Podle Babiše Česko i nadále přijímání běženců na základě kvót odmítá. Merkelové nabídl řešení v podobě finanční pomoci hraničním státům v jižní Evropě a zastavení migrace v zemích, odkud lidé odcházejí.

Angela Merkelová uvedla, že Evropská unie musí situaci řešit a pokud loď s uprchlíky opustí výsostné vody afrických států, není možné nechat řešení pouze na Itálii, do které většina běženců mířících do Evropy přijíždí.

Premiér Andrej Babiš zahájil 3. září v Praze komunální a senátní kampaň pro říjnové volby.
ANO zahájilo kampaň k volbám. Babišovi chodí sprosté SMSky

Podle Babiše si Evropa musí jasně definovat hranice schengenského prostoru a zajistit jejich ochranu. Řešením je podle něj uzavření dohod se zeměmi na hranicích Evropské unie, které by pomohly zastavit vlnu migrantů výměnou za finanční podporu. Podobnou smlouvu má unie uzavřenu s Tureckem.

Mezery spatřuje Andrej Babiš i v rozpočtu Evropské unie. Německé kancléřce představil svou vizi, podle které by bylo možné ušetřit přibližně 75 miliard eur, které by následně mohly být využity na řešení problémů přímo na území afrických států, odkud do Evropy migranti vyrážejí.

Novináři se českého premiéra dotazovali i na jeho názor na dění v německém Chemnitzu (Saské Kamenici). Babiš však odvětil, že čerpá informace pouze z médií a je si vědom probíhajícíh protestů. Blíže však celou situaci s ohledem na nedostatečnou znalost problému odmítl komentovat. 

Na programu jsou další setkání

Během dnešního dne se Babiš setká také s předsedou spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem, kterého podle svých slov může označit za přítele. „Znám i premiéry Saska, Saska-Anhaltska, Durynska, nedávno jsem mluvil i s premiérem Bavorska Söderem. Znám i (ministra vnitra) Seehofera, s kancléřkou Merkelovou máme možnost mluvit na evropských radách,“ popsal ČT Babiš vztahy s německými politiky.

Miroslav Poche.
Poche vytáhl do boje proti Babišovi. Zveřejnil zvukovou nahrávku