Premiér Babiš také vyjádřil naději, že navzdory nervozitě se Británie se státy EU na odchodu dohodne. "My samozřejmě o tom přemýšlíme, a musíme se připravit takovým způsobem, aby nedošlo k ohrožení pozice našich lidí, kteří pracují ve Velké Británii," řekl Babiš pro Českou televizi. 

Theresa Mayová, předsedkyně britské vlády a lídr konzervativců
Smlouva o brexitu je z 95 procent hotová, tvrdí premiérka Mayová

Vyjádřil také radost nad tím, že měl možnost s Mayovou hovořit v době, kdy je třeba dokončit dohodu o brexitu. Podle Babiše je hotovo devadesát procent dohody. Británie se chystá opustit EU na konci března příštího roku. "Stále věřím, že dohoda je možná, 95 procent je vyjednáno. Vyjednává se intenzivně," dodal.

Dohoda je téměř hotová

Podle Mayové je dohoda s Evropskou unií o podmínkách odchodu Británie z EU hotová z 95 procent. Zbývá vyřešit právě to, jak zajistit, aby po brexitu nevznikla obvyklá hranice mezi Severním Irskem a unijním Irskem.

S Mayovou prý také mluvili o ilegální migraci, situaci v Sýrii i Saúdské Arábii. Mezi další témata, která probrali, patří kybernetická bezpečnost či navyšování vojáků v misích v Pobaltí.

Británie je pro česko čtvrtý největší exportní trh. Obchodní vztahy po brexitu, který ještě není dohodnutý, znervózňují české exportéry. S jejich zástupci jednal premiér Babiš v londýnské čtvrti City, která se také nazývá bankovním srdcem Evropy. 

„Jsme dlouhodobý partner Velké Británie, vždycky jsme byli spojenci. Je ale škoda, že odcházejí,“ uvedl premiér. 

Krizové plány

Návštěva zahrnovala i schůzku s Charlesem Bowmanem, starostou City. Premiér uvedl, že Česko už chystá krizové plány pro případný brexit bez dohody. Na zastupitelském úřadě také odpoledne hovořil se zástupci českých občanů dlouhodobě žijících a pracujících ve Spojeném království. 

Na programu měl také návštěvu londýnského památníku bitvy o Británii, kde položil dva věnce jako uctění památky českých letců, kteří v roce 1940 v bitvě o Británii bojovali v Královském letectvu RAF. I to si letos připomíná stoleté výročí. 

Předseda Evropské rady Donald Tusk a britská premiérka Theresa Mayová
Tusk usiluje o dohodu s Velkou Británií. Je připraven svolat mimořádný summit EU

"Spojení mezi našimi zeměmi je velmi úzké, a bylo skoro celých těch sto let. Dokonce i během těch nejtemnějších dní komunistické nadvlády a fašistické okupace," řekl České televizi Tom Tugendhat, šéf zahraničního výboru britské Dolní sněmovny. 

Zahraniční cestu pak zakončí návštěvou slavnostního koncertu České filharmonie, který se uskuteční při příležitosti oslav 100. výročí založení Československa. Koncertu se zúčastní i manželka českého premiéra Monika, která se během odpoledne setkala se zástupci českých škol v Londýně, Bristolu, Birminghamu a Manchesteru a navštívila i nadaci dětské nemocnice Great Ormond Street Hospital for Children.

Andrej Babiš a Angela Merkelová v Berlíně
Na oslavy 100 let Československa přijede i Merkelová. Sejde se s Babišem