Mezinárodní konference v Palermu se účastnili mimo jiné šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová, zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé, egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, ruský premiér Dmitrij Medveděv, francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian či český premiér Andrej Babiš. Některá média kritizovala neúčast lídrů vlivných evropských zemí.

Konference, která začala v pondělí večeří pořádanou italským premiérem Guiseppem Contem, sice nepřinesla konkrétní výsledky, i tak je ale vnímána jako krok k budoucí politické stabilizaci sedmilionové Libye. Obě strany libyjského konfliktu totiž souhlasí s uskutečněním parlamentních a prezidentských voleb na jaře příštího roku.

Zároveň vyjádřily podporu plánu OSN na stabilizaci země. „Naším dalším krokem je zajištění příměří v Tripolisu, a pokud se to podaří, tak i v dalších městech. Bezpečnost je zde klíčem k pokroku,“ prohlásil zástupce OSN Ghassan Salamé. 

Babiš se na dvoudenní konferenci v sicilském Palermu zabýval problematikou nelegální migrace do Evropy. Účastníci konference jednali především o tom, jak pomoci Libyi, odkud se přes Středozemní moře plaví velká část migrantů, kteří z Afriky do Evropy směřují.

Babiš dlouhodobě mluví o tom, že je třeba posílit evropskou pomoc libyjské pobřežní stráži a zabránit tomu, aby pašeráci lidí vůbec mohli lodě na moře vypravovat. V minulosti mluvil i o tom, že by se v této věci mohla angažovat i Severoatlantická aliance.

Z Francie do Palerma a Kodaně

Na Sicílii Babiš odletěl v pondělí ze své návštěvy Francie. 

Z Palerma český premiér odletí do Kodaně, kde se 13. listopadu sejde s premiérem Dánska Larsem Lökkem Rasmussenem. Podle předběžných informací by mělo jít o běžné setkání dvou premiérů, na němž se budou řešit vztahy mezi oběma státy. Zatím posledním českým premiérem na oficiální návštěvě Dánska byl v roce 2006 Jiří Paroubek.

V lednu se Babiš chystá do Indie. Dnes na twitteru oznámil, že dostal oficiální pozvánku. Na začátku příštího roku plánuje také návštěvu Afriky, v této souvislosti hovořil o Maroku.