Českou dvojici zadržely turecké úřady na hraničním přechodu s Irákem v listopadu 2016. Při kontrole u nich Turci našli letáky a fotografie, které podle turecké strany svědčily o tom, že oba Češi patří ke kurdským milicím YPG. Tuto organizaci Turecko považuje za teroristickou. Soud v srpnu 2017 oba odsoudil na šest let a tři měsíce. Loni v červenci verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud. Všelichová je ve věznici v Izmiru, Farkas ve Vanu na jihovýchodě Turecka.

Český premiér Andrej Babiš (vlevo) se při své návštěvě Turecka 3. září 2019 v Ankaře setkal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem (vpravo).
Babiš: Česko má od Turecka nabídku převzít aktiva Adularye

Na dotaz, zda Babiš usiluje o předčasné propuštění vězňů či o zlepšení jejich podmínek, předseda vlády odpověděl, že o obojí.

"Podmínky z hlediska konzulárních služeb jsou podle velvyslance z turecké strany velice vstřícné. To znamená, že naši dva občané jsou navštěvováni, že mají přístup jejich zástupci," uvedl Babiš. Podle svých slov Erdoganovi vysvětloval český postoj. "Nechci říct konkrétně, ale mám dobrý pocit," dodal. Erdogan podle Babiše řekl, že věznění Češi jsou považováni za teroristy, "že o tom není pochyb, že se to dá dokumentovat z jejich vyjádření".

Český premiér Andrej Babiš na třídenní návštěvě Turecka
Návštěva mauzolea i setkání s Erdoganem. Babiš zavítal na návštěvu Turecka