Hlavním tématem schůzky obou politiků sice byla Evropská unie a její budoucnost, kromě toho ale měli na programu také jednání o spolupráci obou zemí v rámci regionálních uskupení, o transatlantických vazbách a aktuálních mezinárodních tématech.

Andrej Babiš (vpravo) na summitu Evropské unie k migraci vedle rakouského kancléře Sebastiana Kurze (vlevo) a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.
Kvótám odzvonilo. Babiš byl po noční dohodě summitu spokojený

Následně podepsali v pořadí již čtvrtou verzi Akčního plánu česko-francouzského partnerství. Ten definuje celou řadu projektů, na kterých budou obě země spolupracovat v období od roku 2019 do roku 2022.

Po schůzce Babiš zamířil na severovýchod Francie, kde se odpoledne zúčastnil pietního aktu kladení věnců u památníku nedaleko Darney. Na stejném místě se 30. června 1918 shromáždilo více než šest tisíc československých legionářů, kteří zde přísahali věrnost vznikajícímu Československu.

Odpolední ceremonie se musela obejít bez účasti francouzského prezidenta, kterého zastoupila ministryně obrany Florence Parlyová. Podle některých médií mohou za Macronovou neúčastí na ceremoniálu stát rozpory v rámci Evropské unie, Babiš to ale odmítl.

Zároveň naznačil, že skutečným důvodem absence francouzské hlavy státu byl odpolední fotbalový zápas mezi Francií a Argentinou.

Angela Merkelová a Pedro Sánchez
Merkelová se dohodla s Řeky a Španěly na vracení migrantů