Zítra Andrej Babiš zamíří do Davosu, kde začíná Světové ekonomické fórum, na které by měli dorazit přední světoví lídři včetně prezidenta USA Donalda Trumpa, německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a britské premiérky Theresy Mayové.

Svou pondělní návštěvu Bulharska okomentoval premiér před odletem slovy: „Myslím, že je to jasný signál, že chceme být v Evropě aktivní.“

Vzhledem k tomu, že je Bulharsko od počátku roku do konce června předsednickou zemí v Radě Evropské unie, bude nyní podle Babiše hrát důležitou roli.

V bulharské Sofii se český premiér sešel s předsedou bulharské vlády Bojkem Borisovem. Společně řešili aktuální mezinárodní otázky, ale i česko-bulharské vztahy, které oba politici označují za velice dobré.

Jak Babiš uvedl po jednání s Borisovem na tiskové konferenci, během níž novináři nesměli pokládat dotazy, v oblasti rozpočtu se Česko s Bulharskem shoduje na nutnosti zachování silné kohezní politiky.

Mluvilo se i o migrační reformě Dublin IV. „Je známo, že my chceme bojovat proti těm kvótám,“ vyjádřil se Babiš ohledně mechanismu přerozdělování uprchlíků v rámci Evropské unie.

Premiér také opakovaně podpořil vstup Bulharska do schengenského prostoru. Bulharsko, jež je členem EU od roku 2007, splnilo formální kritéria pro vstup už v roce 2011.

Babiš dále poděkoval Borisovovi za iniciování summitu o dvojí kvalitě potravin, na kterou dlouhodobě upozorňují země visegrádské čtyřky. Summit by se měl konat 30. dubna v Sofii. Česko na něj vyšle přinejmenším svého ministra.

Poté, co se jeden z bulharských žurnalistů Borisova přece jen zeptal na palčivé téma prodeje bulharských aktiv české energetické společnosti ČEZ, zareagoval bulharský premiér podrážděně: „To není naše téma.“ A odešel.