"Prostor pro spolupráci tam je, ale my jsme probírali víc politiku než konkrétní ekonomické záležitosti," uvedl Babiš. "Oni mají suroviny, mají ropu, plyn, tak to je samozřejmě prostor pro naše firmy," pokračoval. Naznačil, že konkrétním formám spolupráce budou zasvěcené další bilaterální schůzky. "Určitě tam pošleme nějakou ekonomickou misi," řekl Babiš.

Jednání se Sálihem a Harírím podle českého premiéra spojovalo téma bezpečnostních problémů na Blízkém východě. Babiš doufá, že summit EU a LAS pomůže všechny strany přiblížit k řešení krizí, "které se dlouhodobě nevyřešily".

Summitu bude dominovat téma migrace

Za hlavní téma vrcholné schůzky, kterou do pondělka hostí Šarm aš-Šajch, označil český premiér už ráno před odletem migraci. Při vyjádření pro novináře nicméně nespecifikoval, co přesně si v tomto směru od summitu slibuje.

"Ale je důležité, abychom si sedli za stůl, abychom komunikovali, abychom si vyměnili na to názory," vysvětlil. Podle Babiše si navíc Česká republika získává v diskusích o migraci na svou stranu stále více států, "i když ne vždycky oficiálně". "My můžeme navrhovat nějaké věci, ale nejsme ti, kdo o tom rozhodují," uzavřel premiér.

Před odletem Babiš v Praze novinářům řekl, že bude v Egyptě jednat také s vrcholnými představiteli Jordánska a Ománu.

Na Sinaji operuje třináct českých vojáků

Před summitem navštívil základnu mezinárodní pozorovací mise MFO nedaleko Šarm aš-Šajchu, kde působí také 13 českých vojáků. Podle twitterového účtu Úřad u vlády ČR zde na něj čekala mimo jiné ukázka transportního letounu CASA české armády, který na sinajské základně dlouhodobě slouží.

„My máme jen čtyři letadla CASA a potřebujeme jich víc. Dostal jsem informaci, že jsou teď nějaká dvě letadla na prodej a určitě se po návratu spojím s ministrem obrany. Armáda potřebuje tato letadla, která jsou efektivní, dokoupit,” uvedl podle serveru Novinky.cz Babiš po návštěvě základny. 

Historicky první summit mezi Evropskou unií a Ligou arabských států má posílit evropsko-arabské vztahy. Zástupci celkem 49 zemí diskutují o regionálních i globálních otázkách.