"Izrael je strategický partner České republiky na Blízkém východě. Zajímaly nás izraelské zkušenosti v hospodaření s vodou či léčebným konopím," citoval Babiše server Novinky.cz.  Vzájemné obchodní vztahy jsou podle českého premiéra na velmi dobré úrovni a nadále rostou. 

Mateusz Morawiecki, polský premiér
Summit V4 s Izraelem se konat nebude. Nahradí ho bilaterální schůzka

Jeho izraelský protějšek připomněl otevření českého domu v Jeruzalémě, které označil za "velmi dojemný okamžik". Ocenil také podporu Československa v době, kdy byl budován Izraelský stát. 

Netanjahu i Babiš vyjádřili přesvědčení, že ještě letos se v Česku uskuteční další česko-izraelská mezivládní konference; ta předchozí se konala v roce 2016 v Jeruzalémě. V Izraeli se v dubnu konají parlamentní volby, v nichž má podle průzkumů zatím největší šance na vítězství vládní strana Likud. 

Pracovní snídaně se zástupci Mobileye

Dvoudenní návštěvu Izraele zahájil Babiš pracovní snídaní se zástupci firmy Mobileye, která je považována za průkopníka technologie pokročilého systému asistence řidičům (Advanced Driver Assist Systems, ADAS). Ta výrazně přispívá ke snížení dopravní nehodovosti, když v reálném čase snímá, analyzuje a vyhodnocuje překážky před vozidlem. 

V Jeruzalémě se měl původně konat summit zemí visegrádské skupiny (Česka, Slovenska, Polska a Maďarska) a Izraele. Polsko ale svou účast kvůli sporu s nejvyššími izraelskými činiteli odvolalo. Plánovaný summit byl proto změněn na bilaterální jednání předsedů vlád zbylých tří zemí skupiny V4 a Netanjahua. 

Výroky o polském antisemitismu

Polský premiér Mateusz Morawiecki účast na summitu v neděli odřekl s tím, že ho nahradí šéf polské diplomacie Jacek Czaputowicz. Reagoval tak na zveřejnění zřejmě chybné interpretace Netanjahuova vyjádření během schůzky o Blízkém východu koncem minulého týdne ve Varšavě.

Mateusz Morawiecki, polský premiér
Polský premiér zrušil cestu do Izraele. Kvůli výrokům o holocaustu

Z ní vyznělo, že Poláci jako národ za druhé světové války pomáhali nacistům zabíjet Židy. Tento výklad ale odmítla velvyslankyně Izraele ve Varšavě i úřad izraelského premiéra. 

V pondělí pak polská vláda oznámila, že polská delegace se summitu nezúčastní vůbec. K dalšímu vyostření sporu totiž přispěl komentář nového úřadujícího izraelského ministra zahraničí Jisraela Kace.

Ten v neděli podle deníku The Times of Israel izraelské televizi řekl, že "Poláci určitě kolaborovali s nacisty. A jak řekl (bývalý izraelský premiér) Jicchak Šamir, sají antisemitismus už s mateřským mlékem".

Český premiér Andrej Babiš
Babiš odlétá do Izraele na schůzku V4. Jednat bude i s Netanjahuem