Po lednové návštěvě ministra zahraničí Tomáše Petříčka na Ukrajině a včerejším setkání Andreje Babiše s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskýmse zdá, že jasné stanovisko české vlády k ruské agresi na Ukrajinu vše vrací do normálních kolejí. „Přijel jsem s jasným vzkazem, že podporujeme Ukrajinu a její lid a neakceptujeme a odsuzujeme ruskou agresi na východě země a nelegální anexi Krymu,“ uvedl včera na jednání v Kyjevě s hlavou Ukrajiny Babiš.

Český premiér Andrej Babiš (vlevo) 19. listopadu 2019 při své návštěvě Ukrajiny položil věnec u hrobu Neznámého vojína v Kyjevě.
Babiš v Kyjevě hovořil o novém začátku vztahů, odmítl anexi Krymu

Podobně hovořil předseda vlády i při setkání se svým ukrajinským protějškem premiérem Oleksijem Hončarukem. „Přijel jsem sem s jasným vzkazem podpory ukrajinskému lidu. Nevidíme jiné řešení konfliktu na východě Ukrajiny než obnovu ukrajinské svrchovanosti mírovou cestou,“ řekl. „Nelegální anexi Krymu Česká republika neuznává a odsuzuje,“ dodal český premiér.

„Máme od našich firem celý seznam, co by si na Ukrajině přály pro své podnikání. Vidíme tu skvělé možnosti,“ prohlásil Babiš v ukrajinské metropoli, kam ho doprovodila početná podnikatelská delegace. Podle údajů Úřadu vlády patří obrat obchodu s Ukrajinou k vůbec nejrychleji rostoucím a v minulém roce přesáhl 2,3 miliardy dolarů (více než 53 miliard korun).

Babiš při jednání s premiérem Hončarukem přislíbil také výrazné zvýšení české humanitární a rozvojové pomoci Ukrajině.

Zbraně pro Ukrajinu 

„Bylo to jedno z nejproduktivnějších setkání za poslední měsíce. Tato návštěva je velmi významným krokem ke zlepšení našich vztahů… i začátkem další velké práce,“ uvedl ukrajinský premiér Hončaruk. Zároveň ocenil i zbrojní podporu Prahy, když připomněl, že Česko jako jedna ze čtyř zemí EU zrušilo veškerá omezení na vývoz zbraní na Ukrajinu.

Věra Jourová
Eurokomisařka Věra Jourová: Chci ochránit čistotu a férovost voleb

Ukrajina je pro Česko klíčová i jako „zásobárna“ pracovních sil. Jen letos legálně přijelo za prací 14 tisíc Ukrajinců a počet v Česku trvale pobývajících obyvatel Ukrajiny přesáhl 140 tisíc.