Vysoce sledované setkání však nezačalo zcela standardně, jak si všimli novináři. Zpravodaj televize CBS Mark Knoller poznamenal na twitteru, že "prezident vedl premiéra do Bílého domu a zapomněl na společnou fotografii". Manželky nejprve počkaly a pak je následovaly, dodal.

Dámy byly skutečně připravené se otočit čelem k novinářům. Když viděly, že jejich manželé už vstupují dovnitř, zaváhaly, podívaly se na sebe a i zezadu bylo vidět gesta, jež naznačila, že se smířily se situací. Kamery tedy u vstupu zachytily obě ženy, podobající se postavou, elegancí, výškou podpatků i délkou vlasů, pouze zezadu.

Oba státníci poté za přítomnosti novinářů usedli spolu s manželkami do křesel v Oválné pracovně, kde se od počátku minulého století odehrávají všechna důležitá jednání amerických prezidentů. Trump několikrát zopakoval, že Česká republika je skvělá a silná a inovativní země se silnou armádou, velkým potenciálem a dobrou schopností bojovat proti kybernetickým hrozbám.

Předseda české vlády poděkoval za přivítání a připomněl, že obě země jsou spojenci od doby, kdy USA namohly vzniku Československa.

Premiér Andrej Babiš odchází 6. března 2019 z jednání na půdě Americké obchodní komory ve Washingtonu
Americká obchodní komora odmítá cla, uvedl Babiš. Navštívil i centrálu CIA

Babiš rovněž řekl, že rozumí Trumpově plánu, jak obnovit velikost Ameriky. Totéž chce premiér učinit s Českou republikou. „Pane prezidente, sledoval jsem váš projev o stavu unie a zcela rozumím vaší snaze obnovit velikost Ameriky, já chci totéž učinit s Českou republikou,“ prohlásil Babiš s odkazem na hlavní Trumpovo politické heslo. 

Uvedl rovněž, že USA jsou podle něj velkým spojencem Česka. Premiér rovněž připomněl, že se schůzka koná v den narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, který měl americkou manželku. Oba politici také zhruba pět minut promlouvali k přítomným novinářům.

Český premiér s manželkou však na závěr setkání s tiskem vypadali mírně zaskočení tím, že zejména američtí novináři pokřikovali otázky. Babiš po jednání řekl českým médiím, že v Bílém domě je sice tento postup tradiční, v českých podmínkách si ho ale představit nedokáže. Trump reagoval jen na některé z dotazů.

Výborný společník

„Setkání bylo konkrétní. Je to velice milý člověk, zajímal se o rozdělení Československa. Navštívil ho a má na něj skvělé vzpomínky. Zopakoval jsem pozvání našeho pana prezidenta Zemana,“ řekl na následné tiskové konferenci Babiš s tím, že pozvání platí i pro jeho dceru Ivanku, se kterou se měl možnost seznámit. Trump je podle něj výborný společník. 

„Myslím, že jsem s panem prezidentem navázal celkem dobrý osobní vztah,“ řekl premiér. 

Došlo prý i na již avizovaná cla na auta. „Apeloval jsem na pana prezidenta, že by nebylo dobré, kdyby zaváděl cla na auta, že by to poškodilo naši ekonomiku,“ prohlásil. Trump mu prý řekl, že jednání s EU je těžké a postupuje pomalu. Pokrok naopak prý zaznamenal v obchodním jednání s Čínou.

Americký prezident Donald Trump a český premiér Andrej Babiš
Oba vyvolávají polemiky. Americká média si všimla shod mezi Trumpem a Babišem

Česko-americké vztahy mají podle Babiše velký potenciál, zlepšují se a obchodní obrat stoupá. Tématem jednání v Bílém domě byly závazky České republiky vůči NATO, kybernetické hrozby a plynovody. Dotkli se otázky zkapalněného plynu, který Spojené státy čím dál víc vyvážejí do Evropy. 

Babiš prý prezidentovi řekl, že kapalný plyn zatím není příliš konkurenceschopný. Potom mu vysvětlil svůj názor, že závislost v dodávkách plynu z Ruska není jednostranná. „Otázka je, kdo koho víc potřebuje. V tom případě (přerušení dodávek) by Rusko podle mého názoru i zbankrotovalo,“ řekl pro Českou televizi premiér.

Hovořilo se také i o tématu jaderné energetiky. "To jsme vzpomněli krátce,“ řekl Babiš. Informoval americkou stranu, že vláda se musí na soutěž teprve připravit. Bude prý transparentní a Westinghouse má při možné stavbě nových jaderných bloků také šanci.

Společné prohlášení

"Probrali jsme veškerá témata, velké téma byla Sýrie," poznamenal premiér. "Je důležité, abychom vyřešili problém uprchlíků. Je tam šest milionů lidí, kteří čekají na návrat domů. Také Američané se musí snažit ten problém řešit,“ dodal.

Po setkání bylo také zveřejněno společné prohlášení. V něm například stojí, že USA a ČR podporují svrchovanost Ukrajiny stejně jako pokračování sankcí proti Rusku. Dokument, který vydal Bílý dům, připomíná i historická výročí slavená letos v Česku - 30 let od sametové revoluce a 20 let od přijetí Česka do NATO. Věříme, že NATO je garantem transatlantické a evropské bezpečnosti, stojí v dokumentu, který také konstatuje, že pro zajištění kolektivní bezpečnosti musí všichni spojenci splnit svůj závazek dvouprocentních investic do obrany a modernizace svých ozbrojených sil.

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman
Babiš probral se Zemanem plánovanou návštěvu Bílého domu. Co zaznělo?

Za pilíř národní bezpečnosti jakékoli země USA a ČR v prohlášení označují energetickou bezpečnost. ČR a USA budou spolupracovat při výzkumu možné transformace energetického trhu a při prosazování diverzifikace energetiky v Evropě i v zajištění vzájemné bezpečnosti. Budeme společně prověřovat výhody rozvoje regionální energetické infrastruktury ve střední Evropě, stojí v dokumentu.

Dále se v něm hovoří také o spolupráci při zajištění spolehlivé telekomunikační sítě a redukování rizik zlovolné kybernetické aktivity. Prohlášení končí konstatováním hrdosti nad obchodními a investičními vztahy obou zemí a hovoří o odhodlání dále prohlubovat obchodní vztahy včetně pokročilého výzkumu a technické spolupráce.

Speciální dar

Český premiér přivezl Donaldu Trumpovi také speciální dar – pistoli CZ 75 Republika, vyrobenou v České zbrojovce v Uherském Brodě. Vzácná zbraň z limitované série je jedním ze sta kusů, které vznikly při příležitosti 100. výročí založení Československa a jejím autorem je dvorní rytec České zbrojovky René Ondra. Při výrobě bylo použito i čtyřiadvacetikarátové zlato. 

Každé jedno výrobní číslo znamená rok existence naší republiky. V tomto případě jde o označení CSR - 1946, což značí také rok narození obdarovaného, tedy Donalda Trumpa.

"Tato návštěva je koncipovaná jako něco velmi velkolepého. Ve Washingtonu se tomu říká ofenziva šarmu,“ uvedl pro Českou televizi bývalý velvyslanec v USA Michael Žantovský s tím, že premiéři bývají ve Washingtonu většinou přijímáni skromněji a Babiš byl přijat způsobem, který je vyhrazen hlavám státu. „Má to svůj protokolární a zřejmě i symbolický význam. Teď jde o to, aby to mělo také nějaký věcný význam pro naše vzájemné vztahy a jejich budoucnost,“ dodal.

Darem premiéra Babiše pro Donalda Trumpa je pistole z Uherského Brodu CZ 75 Republika.
Dárek pro Trumpa? Babiš veze do Bílého domu vzácnou pistoli z Uherského Brodu

To potvrzuje i skutečnost, že při jednání obou delegací byla americká strana zastoupena na vysoké úrovni, jak vyplynulo z Babišových informací. Kromě Trumpa s českou delegací jednali viceprezident Mike Pence, ministr zahraničí Mike Pompeo, hlavní bezpečnostní poradce John Bolton, ministr energetiky Rick Perry a poradci Bílého domu pro kybernetickou bezpečnost a obchod. To podle Babiše svědčí o významu, jaký se přikládá spolupráci s Českou republikou.

Babiše ve Washingtonu doprovází místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček, náměstek ministra zahraničí Martin Povejšil a náměstek ministra obrany Jakub Landovský.

Babiš na konec čtvrtečního programu položil květiny k pomníku Tomáše Garrigua Masaryka. Zmínil, že první československý prezident celý život podporoval česko-americké vztahy.

Setkání s investory

Ještě před jednáním s Trumpem se Babiš sešel s americkými investory. Hovořili i o zájmu USA dodávat do Evropy zkapalněný zemní plyn. „Spojené státy jsou obrovský trh, jsou tu obrovské možnosti. Naše firmy tady investují, zaměstnávají tisíce lidí. Také u nás američtí investoři zaměstnávají obrovské množství našich lidí,“ prohlásil pro Českou televizi Babiš.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček
Tomáš Petříček: V zahraniční politice nesmíme být ustrašení

„Domlouvali jsme se, že bychom udělali speciální setkání pro americké firmy, které mají nejnovější technologie, o zdravotnictví, aby i naši lidé měli přístup k nejmodernějším léčebným procedurám,“ řekl premiér po schůzce s investory. Hovořil s nimi rovněž i o vstupu čtvrtého mobilního operátora na český trh. Investoři, kteří už nyní v Česku působí, jsou v zemi spokojeni, řekl Babiš po schůzce. 

"Informoval jsem je, že tady bude soutěž na čtvrtého operátora a že potřebujeme silného investora, který nebude závislý na stávajících operátorech," dodal. Podle něj je třeba vstup čtvrtého operátora kvůli posílení konkurence, protože nyní jsou mobilní data v Česku jedna z nejdražších v Evropě.

Andrej Babiš s manželkou odletěli do Spojených států
Babiš odletěl za Trumpem. Čeká ho debata o terorismu i návštěva CIA